BIHAĆ - U toku je berba borovnica na najvećoj plantaži ovog bobičastog voća u Unsko-sanskom kantonu, koja se nalazi u selu Vikići, nadomak Bihaća, a ove godine očekuje se veoma dobar urod.
Plantaža pripada porodici Sušić i podignuta je prije devet godina na površini od oko 2,5 hektara zemljišta, kada je zasađeno više od 600.000 komada sadnica.
"Berba će se odvijati u narednih mjesec dana, ova godina je veoma dobra, nije bilo niskih temperatura, što znači da su vremenski uslovi bili optimalni i sve se to odrazilo na urod. Ono što je problem i ove godine jeste kako plasirati proizvode na tržište, a to se posebno odnosi na svježu borovnicu", kaže Elmin Sušić, jedan od vlasnika plantaže.
Prema njegovim riječima, svi koji žele kupiti plodove svježe borovnice mogu doći i nabrati plodove na lokalitetu plantaže.
Dodaje kako su u ovaj porodični posao uključeni svi članovi porodice, a angažuje se i lokalna radna snaga.
"Radi se o organskoj proizvodnji, a posao oko uzgoja zahtijeva rad i trud tokom cijele godine. Potom, sve to staje u ovih mjesec dana berbe kada se danonoćno radi. Plodovi koji se ne uspiju prodati odlaze u preradu i pretvaraju se u sok, pekmez i ostale prerađevine", kaže Sušić.
Inače, ova godina bi trebalo da bude rekordna kada se radi o urodu i očekuje se više od 20 tona kvalitetnih bobičastih plodova.
Zahvaljujući saradnji s domaćim i međunarodnim organizacijama, Sušići su u proteklom periodu uspjeli nabaviti hladnjaču i proizvodnu liniju za preradu borovnica, te su podigli i mrežu koja biljke štiti od leda i ptica.
"Radi se o potpuno zdravom i ekološkom proizvodu jer se borovnica uzgaja na potpuno organskoj bazi, bez upotrebe bilo kakvih hemijskih preparata u saksijama s posebnom vrstom zemlje", kaže Sušić.
Dodaje kako se posljednjih godina na evropskom tržištu pojavila velika potražnja za plodovima borovnice, a prednost te kulture je da na našim prostorima dospijeva u junu i julu, kada zbog nestašice na tržištu dostiže visoku cijenu.
Također, borovnica ima duži period branja, što omogućava bolju organizaciju i iskorištenost radne snage. U posljednjih nekoliko godina određeni broj proizvođača voća u Unsko-sanskom kantonu se, zbog problema u proizvodnji i plasmanu drugih vrsta voća, odlučio preusmjeriti na uzgoj borovnice, pa se procjenjuje kako je pod ovom kulturom trenutno desetak hektara zemljišta.