SARAJEVO - Oružane snage (OS) BiH trenutno imaju transportere koji su stari gotovo pola vijeka.
Dok se vojske u regionu gotovo redovno hvale novonabavljenom, modernom i jako skupom opremom, BiH je od toga udaljena svjetlosnim godinama.
Štaviše, ni Ministarstvo odbrane (MO) BiH ne krije probleme s kojim se susreće, pa je nedvosmisleno priznalo ogromnu starost specijalizovanih vozila koja koriste njihove jedinice.
Ovo ministarstvo, naime, planira nabavku ovih vozila za svoje jedinice, a procijenjena vrijednost je oko 44 miliona KM, koliko bi trebalo da bude uloženo od ove do 2028. godine.
U planu je nabavka 46 vozila, a za tu namjenu je već skrojen Prijedlog odluke, u kojem su izneseni detalji.
"Trenutno se koriste zastarjeli oklopni transporteri, američki model M113 A2 iz sedamdesetih godina 20. vijeka, koji su početkom osamdesetih u vojsci SAD zamijenjeni sa M2 Bradley. Jedan od glavnih razloga bio je neposjedovanje adekvatne balističke zaštite za posadu i prevoženi personal. Aluminijumski oklop transportera osiguravao je zaštitu samo od ličnog naoružanja, dok djelovanje većim kalibrom ili aktiviranjem eksplozivnih naprava, nije omogućavalo preživljavanje posade i tereta", naveli su iz Ministarstva odbrane BiH.
Dodatno, kako napominju, otežano servisiranje ovih transportera zbog zastarjelosti, eksploatacije i nedostatka rezervnih dijelova onemogućava njihovo dovođenje u željeno operativno stanje i održavanje borbenih sposobnosti jedinica.
"Zbog toga je postojeće stanje izuzetno zahtjevno u pogledu upotrebe i održavanja, što bitno otežava održavanje potrebnog nivoa operativnih sposobnosti i interoperabilnosti u skladu sa NATO standardima", naveli su iz MO BiH.
Sadašnji problemi su brojni. Dio opreme je, navode iz MO BiH, zastario i sa isteklim eksploatacijskim i vremenskim resursima, a umanjene su i taktičko-tehničke karakteristike vozila, s tim što je otežan i sistem održavanja i remonta.
Pritom, komunikacijski sistem ovih oklopnih transportera uopšte nije kompatibilan sa komunikacijskim uređajima u OS BiH. Kao problem je naglašen i neadekvatan nivo zaštite posade, prevoženog personala i vitalnih sklopova vozila.
"Buduća organizacija OS BiH, predviđena Pregledom odbrane, jasno naglašava prioritet u opremanju OS BiH savremenom opremom sa naglaskom na NATO standarde", navode iz MO BiH.
Izjavu smo ovim povodom pokušali dobiti i od ministra odbrane BiH Zukana Heleza, ali u tome nismo uspjeli.
Podsjetimo, ovo nije jedina investicija koju u ovoj i narednim godinama planira MO BiH. Oni, naime, u ovoj i narednih 11 godina planiraju da utroše ukupno 156.222.400 KM za nabavljanje municije i minsko-eksplozivnih sredstava (MiMES) za popunu rezervi Oružanih snaga (OS) BiH.
Kako su "Nezavisne novine" nedavno objavile, požalili su se u ovom ministarstvu da je postojeća perspektivna municija na zalihama OS BiH uglavnom starosti više od 30 godina i sve više se, kako navode, kroz hemijsku analizu pogonskih goriva municije pokazuje da je njena stabilnost umanjena i kao takva nije bezbjedna za skladištenje i čuvanje.
Tako bi milion KM trebalo da bude prebačen iz neutrošenih sredstava iz budžeta MO BiH za ovu godinu. Plan je da ostatak sredstava, za period od 2025. do 2035, bude obezbijeđen iz budžeta institucija BiH i od ostvarenih prihoda po godinama od prodaje sekundarnih sirovina nastalih demilitarizacijom, odnosno zbrinjavanjem municije i minsko-eksplozivnih sredstava. Sredstva, kako je predloženo, mogu biti obezbijeđena i promjenom strukture rashoda godišnjeg odobrenog budžeta MO BiH.
"Razlog za donošenje ove odluke je podizanje stepena borbene spremnosti OS BiH kroz revitalizaciju neiskorištenih resursa i potencijala BiH, te njihovo stavljanje u funkciju izgradnje odbrambenih sposobnosti OS BiH, odnosno nabavku MiMES za održivu popunu rezervi", navodi se u obrazloženju.