FOTO: null

Reforme koje su predložene u agendi su teške, ali neophodne kako bi BiH omogućila bolji životni standard građanima, poručili su predstavnici Svjetske banke, MMF-a i Evropske komisije u izjavi "Nezavisnim novinama", uz poruku da će pomoći u njihovom sprovo

Ruben Atojan, rezidentni predstavnik MMF-a u BiH, rekao je da je uvjeren da će reforme ako budu sprovedene rezultirati snažnijim ekonomskim rastom.

"Ovaj reformski put su prošle mnoge zemlje u tranziciji iz centralne i istočne Evrope. To je put koji se na kraju isplatio i koji je donio veća primanja, bolji životni standard i veću socijalnu koheziju", rekao je on.

Naveo je i da je to put protiv interesnih grupa koje bi željele spriječiti usvajanje i sprovođenje agende.

"Nije iznenađujuće što se oni koji imaju najviše koristi od trenutne situacije najsnažnije protive reformskoj agendi. Ovo je sada trenutak istine za društvo BiH, podržati reforme znači graditi više prosperitetnu i pravedniju zemlju, dok neprihvatanje reformi znači nastaviti i dalje štititi sadašnju bijednu ekonomsku i socijalnu situaciju koja je potpuno neodrživa. Izbor je vaš", rekao je on.

Iz Delegacije EU su nam rekli da je reforma tržišta rada važan element agende, istakavši da je ona neophodna jer 60 odsto mladih nema posao.

"Razumijemo zabrinutost građana povodom reformi radnog zakonodavstva, ali postoje dobri razlozi za optimizam jer će novi zakon o radu omogućiti dosta novih prilika za zaposlenje. Svrha zakona o radu je učiniti zapošljavanje sigurnim i pravičnim, a ne ekskluzivnim. Postojeći prijedlog Vlade FBiH sadrži 26 članova čije odredbe jačanju prava radnika, a uključuju, između ostalog, veće beneficije tokom porodiljskog dopusta za majke i očeve koje su više u skladu s europskim standardima", istakla je Jamila Milović-Halilović, portparol Delegacije EU. Ona je istakla da je činjenica da tržište rada u BiH nije dovoljno fleksibilno.

"Na primjer, poslodavcima je preskupo upošljavati više radnika usljed postojećih poreskih opterećenja na rad, što opet doprinosi nezaposlenosti. Na vlastima je da odlučuju o pojedinostima, ali vjerujemo da svi imamo isti cilj - osiguranje privrede koja je konkurentnija i spremna za rast", navela je ona.

Tatjana Proskurjakova, šef Kancelarije Svjetske banke za BiH, istakla je da je usvajanje agende dobar znak da su vlasti u BiH spremne da krenu u smjeru sprovođenja odavno neophodnih struktralnih reformi.

"To su reforme poput povećanja efikasnosti i smanjenja javnog sektora, reforme tržišta rada, stvaranja uslova za razvoj privatnog sektora. Svjetska banka opredijeljena je da pruži podršku naporima za poboljšanje životnog standarda građana", istakla je ona.

Usvajanje agende pozdravili su juče u Briselu i Johanes Han, evropski komesar za proširenje, i Federika Mogerini, visoki predstavnik za spoljnu politiku EU. Istakli su da će reforme ići u smjeru rješavanja socijalno-ekonomskih briga građana i njihovih zahtjeva da imaju posao i bolju perspektivu.

"Očekujemo da će vlasti agendu implementirati bez kašnjenja. U tom smislu usvajanje zakona o radu će biti važan prvi korak", naveli su, uz napomenu da će sprovođenje biti važno za razmatranje kredibilne aplikacije za članstvom u EU.

Iz njemačke ambasade saopšteno je da je Valter Štajnmajer, njemački ministar inostranih poslova, pozdravio usvajanje agende, napomenuvši da je to važan prvi korak ka ekonomskom oporavku i socijalnoj stabilnosti.

Visoki predstavnik Valentin Incko je juče rekao da je usvajanje reformi tek prva faza u kojoj uski politički interesi moraju biti gurnuti u stranu.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )