Predsjedništvo Saveza opština i gradova Republike Srpske danas je na sjednici u Prijedoru razmatralo prijedloge mjera jedinica lokalne samouprave na dokument Ekonomska politika Srpske za 2015. godinu, koji će biti upućen na usvajanje u republički parlamen
Predsjednik Predsjedništva Saveza opština i gradova Republike Srpske Mićo Mićić izjavio je novinarima nakon sjednice da većina lokalnih zajednica u Republici Srpskoj otežano funkcioniše i otežano ispunjava svoje obaveze.
"Određeni broj jedinica lokalne samouprave je u blokadi, tako da smo pokušali da predložimo mjere koje bi izmijenile dio Ekonomske politike koja je predložena i, s obzirom da je ona već usvojena na Vladi, jedan od zaključaka našeg sastanka je da pokušamo amandmanski djelovati u Narodnoj skupštini Srpske i da nam u tome pomogne Ministarstvo uprave i lokalne samouprave", rekao je Mićić.
On je istakao da je jedan od zaključaka sa sastanka da se u Ekonomskoj politici urade određene izmjene koje bi povećale stabilnost funkcionisanja i budžeta jedinica lokalne samouprave.
"Prijedlog je da se grant za izrazito nerazvijene jedinice lokalne samouprave poveća sa milion na četiri miliona KM, to je bio zaključak i Skupštine Saveza opština i gradova koja je održana u junu, i da se dio sredstava uplaćen od putarine u jedinicama lokalne samouprave njima vrati u iznosu od bar 30 odsto automatskom raspodjelom, te da se ta sredstva koriste za lokalne nekategorisane puteve i ulice", naveo je Mićić.
On je dodao da je na sjednici Predsjedništva usvojen i zaključak da se predloži da porez na promet nepokretnosti bude prihod lokalnih zajednica, kao i da se problemi u zdravstvu riješe sistemski.
"Ovo je bitno da se lokalni budžeti ne bi dodatno opteretili sredstvima za domove zdravlja i bolnice, a sa Ministarstvom finansija je dogovoreno da na kraju budžetske godine napravimo kompletan presjek stanja i razvijenosti lokalnih zajednica", rekao je Mićić.
Ministar uprave i lokalne samouprave Republike Srpske Lejla Rešić izjavila je da je u primjedbama i prijedlozima mjera Saveza opština i gradova Srpske, kao socijalnog partnera Vlade, uočen visok stepen saglasnosti sa Ekonomskom politikom.
"Vrlo je jasno da nas očekuju određene reforme, kako sistema javne uprave, javnih službi, tako i uopšte sistema globalnog funkcionisanja lokalne samouprave", navela je Rešićeva.
Ona je dodala da se očekuju i kompletni razultati popisa, nakon čega će uslijediti analiza stanja u svim lokalnim zajednicama uz aktivno učešće Saveza opština i gradova u tom procesu.
Rešićeva je potvrdila da će zaključke sa sjednice Predsjedništva Saveza opština i gradova Republike Srpske prenijeti Vladi Srpske, te da očekuje i obraćanje nekog iz ovog tijela prilikom usvajanja ovih strateških dokumenata.
Gradonačelnik Prijedora Marko Pavić izrazio je zadovoljstvo što je sjednica Predsjedništva Saveza opština i gradova Republike Srpske održana u Prijedoru i pozdravio ideju da se sjednice održavaju u različitim gradovima u Srpskoj.
"Mi smo bili domaćini i potrudili smo se da sve bude bar na dosadašnjem nivou i zaista je tako i bilo jer je dnevni red vrlo efikasno završen", rekao je Pavić.
On je, osvrćući se na glavnu tačku dnevnog reda - o prijedlozima mjera Saveza na dokument Ekonomska politika Republike Srpske za 2015. godinu koja treba da se uskoro nađe na sjednici Narodne skupštine, istakao da je očigledno da opštine i gradovi u Srpskoj imaju niz problema u funkcionisanju.
"Određeni broj lokalnih zajednica je došao do tog pitanja da li uopšte može funkcionisati i mi smo zauzeli određene stavove i predlažemo mjere da sve lokalne zajednice mogu nesmetano funkcionisati", rekao je Pavić.
Na sjednici Predsjedništva Saveza bilo je riječi i o imenovanju člana Odbora za lokalnu samoupravu Narodne skupštine Srpske, izbor članova delegacije Saveza povodom proslave Dana Republike, te o informaciji o programu "Implementacija Zakona o energetskoj efikasnosti".