FOTO: Nezavisne

Safudin Čengić, predsjednik Ekonomsko-socijalnog vijeća (ESV) FBiH, rekao je da je na njihovoj sjednici, održanoj danas, razgovarano o neradnoj nedjelji i da je donesen zaključak da Vlada FBiH razmotri inicijativu Udruženja poslodavaca FBiH da se pokrene procedura izmjene aktuelnih propisa.

Ta izmjena bi, kako je precizirao, omogućila ista rješenja kao u susjednoj Hrvatskoj, a to je da se određenim privrednim subjektima omogući da rade jedan broj nedjelja u godini.

Podsjetimo, ranije su poslodavci u više gradova i opština u FBiH digli glas protiv neradne nedjelje, jer, kako tvrde, bilježe gubitke u poslovanju. Nakon što je trgovcima u Orašju Vlada FBiH dozvolila da rade i nedjeljom i praznicima, zahtjev su u Sarajevo poslali iz još nekoliko lokalnih zajednica.

Čengić se u utorak, nakon sjednice ESV-a, osvrnuo na neradnu nedjelju, ali je najviše govorio o rastu minimalca, te istakao da, po podacima relevantnih institucija, nije smanjen broj zaposlenih u FBiH u tri mjeseca nakon povećanja minimalne plate.

Nakon sjednice ESV-a, Čengić je rekao da je veliki broj poslovnih subjekata iskoristio Uredbu kojom je omogućen povrat dijela doprinosa isplaćenih u razlici prijašnjeg i novog iznosa minimalne plate (619 KM i 1.000 KM) i da je Vlada FBiH pronašla način kako anulirati negativan uticaj povećanja doprinosa.

"Broj zaposlenih je skoro identičan bio 31. marta i 1. januara, kada je povećana minimalna plaća", rekao je Čengić te precizirao da su podaci Zavoda za zapošljavanje FBiH i Porske uprave FBiH takvi da pokazuju da nije bilo pada broja zaposlenih.

Tu su, kako je dodao, zaključili da nema negativnog efekta u smislu otpuštenih radnika, ali je, kako je dodao, normalno da svi očekuju da će u narednom periodu doći do novih zapošljavanja.

"Ono što smo konstatovali u vezi sa uredbom, koja znači povrat dijela sredstava, koja su isplaćena u razlici između minimalne plaće od 619 KM i 1.000 KM, jeste da je veliki broj privrednih subjekata to iskoristio i da se to kreće na mjesečnom nivou u iznosu od oko 10 miliona KM", rekao je Čengić.

Dodao je da je tumačeno kako da se anulira negativan rast doprinosa i istakao da su aktuelni podaci bili pozitivni i da je Vlada FBiH ispunila taj dio, koji je obećan.

Razmatrali su na sjednici i pitanje nastavka aktivnosti na rasterećenju rada, odnosno smanjenju doprinosa.

"Vlada je rekla da će to biti realizovano u dva koraka te da je prvi već pokrenut i usvojene su izmjene i dopune Zakona o doprinosima u FBiH kojim se od 1. jula ove godine umanjuje opterećenje poslodavaca za 5,5 indeksnih poena. Danas smo zaključili da te aktivnosti treba nastaviti kako bi se do kraja godine doprinosi smanjili još pet posto, a to bi nas dovelo na nivo doprinosa koje imaju zemlje u okruženju", naglasio je Čengić.

Da bi se do toga došlo, kako je istakao, neophodne su mjere, a jedna od njih je zakon o fiskalizaciji.

"Očekujemo da će Vlada to pokrenuti i da je zakon u proceduri. Ukoliko on bude usvojen do početka šestog mjeseca, realno postoji mogućnost da od 31. decembra imamo još pet indeksnih poena", poručio je Čengić.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )