Na području Bijeljine bi 1.026 hektara zemljišta u vlasništvu Grada i Republike Srpske uskoro trebalo da bude dodeljeno na korištenje poljoprivrednim proizvođačima.
Komisija koju je prošle godine formirao gradonačelnik, Mićo Mićić, ovih dana privodi posao kraju, potvrđeno je u Odseku za poljoprivredu grada Bijeljina.
- Uskoro ćemo imati tačne podatke o tome koje zemljište je u čijem vlasništvu - grada ili republike, da li je zapušteno ili obrađivano i po kojem osnovu - kaže šef Odseka, Milan Savić.
Kako podseća, na određenim parcelama nisu rešeni imovinski odnosi, zbog čega je restitucija prekinuta.
- Ljudi su uvedeni u posed, ali njihova rešenja nisu provedena, a problem je i što u Republičkoj upravi za geodetsko i imovinsko pravne poslove podaci o zemljištu godinama nisu menjani - pojašnajva Savić.
Ograničenjem maksimalne površine koja može da se izda, u gradu će nastojati da izađu u susret što većem broju zaintersovanih, koji prema pravilniku o dodeli zemljišta u zakup moraju biti registrovani kao poljoprivredno gazdinstvo. Interesovanje za zemljište je veliko, međutim, malo ko veruje da će taj posao biti odrađen.
Mnogi zameraju što se u Komisiji koja se bavi ovim poslom nisu i poljoprivrednici i predstavnici sela koji najbolje znaju ko koliko obrađuje.
- Ovo zemljišta što je ostalo, teško će biti pravedno podeliti. Zemljišta je malo, zaintersovanih mnogo i ne vidim način da se taj posao završi, osim da se podeli na sve zaintersovane pa koliko bude - kaže poljoprivrednik, Boško Radić.
Dušan Petrović, mladi poljoprivrednik iz Čađavice, smatra da bi prioritet trebalo dati porodicama domaćina kojima je u prošlosti zemlja nepravedno oduzeta.
- Moj deda nije dočekao da bude ispravljena nepravda, ali bi se moralo voditi računa o ljudima čija je očevina tek tako podeljena drugima, a oni su u situaciji da zemlju uzimaju u zakup - kaže Petrović.
Podela zemljišta
Na području Bijeljine ima oko 50.000 hektara obradivog zemljišta, od čega je oko 4.000 hektara u vlasništvu Republike Srpske. Dodelom koncesija deo je dat pravnim licima na korištenje, dok je deo javnim pozivom iz 2008. godine podeljen poljoprivrednicima.