Ovogodišnji rod hljebnog žita zasijanog u Semberiji, mlinari plaćaju od 30 do 32 feninga za kilogram.
Poljoprivrednici su nezadovoljni cijenom koja je za nekoliko feninga manja u odnosu na prošlu godinu. Prema njihovoj računici, sa podsticajima resornog ministarstva od pet feninga po kilogramu, cijena ne bi smjela da bude ispod 40 feninga da bi proizvodnja bila isplativa. Mlinari tvrde da ne mogu platiti više, jer bi ugrozili vlastitu proizvodnju.
Ratari koji su primijenili sve agrotehničke mjere i imali rekordne prinose dobrog kvaliteta od 7 do 8 tona po hektaru, zadovoljni su krajnjom cijenom hljebnog žita kada zbroje i najavljene podsticaje.
Oni koji su požnjeli manje smatraju da ponuđena cijena nije realna, ako se u obzir uzmu troškovi proizvodnje.
Kalkulišu i mlinari. Јedni nude 30 feninga, drugi 32 po kilogramu, a najveći otkupljivač - Žitopromet je u "zlatnoj sredini" s otkupnom cijenom od 31 feninga. Veća cijena ugrozila bi poslovanje zbog sve većeg uvoza jeftinog brašna.
Direktor Žitoprometa Bogdan Mirković kaže da je uvoz brašna dostigao, a u nekim mjesecima čak i premašio proizvodnju mlinske industrije u Srpskoj, što za posljedicu ima da pekari uzimaju brašno po jeftinioj cijeni iz Srbije.
U Srpskoj se u prosjeku proizvede 155.000 tona pšenice, što ne zadovoljava potrebe mlinsko-pekarske industrije koje su oko 230.000 tona. Ministarstvo proizvodnju pšenice podstiče sa oko 500 KM po hektaru sjetvene površine.
Budući da je proizvodnja hljebnog žita skoro udvostručena u odnosu na prošlu godinu, za isplatu regresa po hektaru proizvedene pšenice i premije po osnovu proizvedene i predate pšenice iz agrarnog budžeta, biće obezbijeđeno oko 4,9 miliona KM.