FOTO: null

Rasterećenje privrede Srpske i u ovoj godini, ako je suditi prema Akcionom planu za realizaciju Ekonomske politike RS za 2016., ostaće samo mrtvo slovo na papiru, jer je realizacija ključnih zahtjeva privrednika planirana tek u septembru.

Akcionim planom za realizaciju Ekonomske politike RS za 2016. godinu, koji je Vlada RS prošle sedmice usvojila, realizacija glavnih zahtjeva privrednika na kojima već godinama insistiraju, a među kojima su, smanjenje poreza i doprinosa, ograničavanje rokova plaćanja, ukidanje parafiskalnih nameta, planirana je tek krajem trećeg kvartala. Međutim, realizacija nekih mjera čak ni tada nije sigurna i zavisi od drugih faktora.

Zakon o doprinosima, koji je Vlada RS obećavala i prošle godine, a kojim bi bilo smanjeno poresko opterećenje rada ponovo je uslovljen povećanjem stope PDV-a, tako da je njegovo usvajanje krajnje neizvjesno.

Takođe, planom je predviđeno da analiza parafiskalnih nameta bude urađena u avgustu, dok će se ukidanje neopravdanih parafiskalnih nameta sprovoditi kontinuirano, i to u zavisnosti od toga šta će analiza pokazati.

„Izvršenje ove mjere može značiti i promjenu visine nameta, ne isključivo ukidanje“, navedeno je u Akcionom planu.

Akcionim planom je predviđeno i ukidanje posebne republičke takse, takođe, u septembru, ali i njena realizacija zavisi od iznalaženja novca kojim će biti nadomješten gubitak prihoda iz budžeta po osnovu te takse, a u iznosu od 10 miliona KM.


Privrednici: Umjesto rasterećenja stižu nova opterećenja

Privrednici ističu da je jasno da od rasterećenja u ovoj godini nema ništa, te da se, naprotiv, spremaju nova opterećenja privrede.

Direktor Sektora granskih udruženja u Privrednoj komori RS Pero Ćorić kaže za CAPITAL da donošenje novih zakonskih rješenja u cilju poboljšanja uslova poslovanja ide veoma sporo, dok se neki prenose i po tri godine iz jedne u drugu ekonomsku politiku.

„Očito je da do rasterećenja u ovoj godini neće doći, a pitanje je šta će donijeti i novi Zakon o radu RS i kolektivni ugovori. Već od ponedjeljka se najavljuje poskupljenje struje, kao i povećanje akciza i najniže cijene rada, što privrednike obeshrabruje da ulaze u nove investicije. Dakle, čeka nas jedna dosta neizvjesna poslovna godina“, naglasio je Ćorić.

On je istakao da su privrednici na početku prošle godine, kada je Vlada donijela set reformskih zakona, čak bili i optimisti, ali je nakon toga došlo do zastoja.

„O njima se više uopšte nije raspravljalo, zato što su neki tekući problemi, kao što su isplata penzija i podsticaja to odvukli u drugom smjeru“, rekao je Ćorić i dodao da je, i pored toga, lani bilo nekih zakonskih rješenja koja su dala efekte, ali da će to u ovoj godini biti teško nastavljeno.

Naglasio je da je hroničan nedostatak novca u RS i da u tim uslovima Vlada sigurno neće posegnuti za nekim značajnijim rasterećenjem. Upozorio je i da je jedan od probelma taj što javna uprava još uvijek nije racionalizovana, dok javne nabavke ne daju efekte i predstavljaju najveći izvor korupcije.


Restrukturisanje duga

Jedna od mjera koja je planirana da se sprovodi kontinuirano je restrukturisanje javnog i ukupnog duga na srednjoj i dugoročnoj osnovi.

„Primarni interes i napor će biti uložen da se godišnji anuiteti otplate u narednim godinama reprogramiraju zaduživanjem pod povoljnim uslovima“, ističe se u Akcionom planu.

Vlada je u Akcionom planu navela i da će kod daljih odluka o zaduživanju za razvojne potrebe, biti određeni dugoročni prioriteti RS i izbor optimalnih projekata s aspekta društvene opravdanosti i razvojnih efekata.

„Vlada Republike Srpske će posebnu pažnju posvetiti analizi efeketa svake pojedinačne odluke o zaduženju“, navedeno je u dokumentu.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )