FOTO: glassrpske

SARAJEVO, BANjALUKA - Resor odbrane na nivou BiH je u proteklih 16 godina “progutao” više od četiri milijarde maraka, a dok stranci i politički predstavnici iz FBiH mahom tvrde da su Oružane snage (OS) izrasle u profesionalnu vojsku, iz Srpske odgovaraju da to nije ni blizu tako, da je problema skoro koliko i ispisanih računa.

OS BiH su formirane 1. decembra 2005, a tim povodom juče je u Sarajevu upriličena svečana ceremonija te obilježeno 16 godina postojanja vojske u tom formatu. Načelnik Zajedničkog štaba OS Senad Mašović ocijenio je da su OS izrasle u respektabilnu vojnu snagu, te stekle veliko povjerenje domaćih institucija, stanovništva, ali i značajan ugled u međunarodnoj zajednici. Ministar odbrane BiH Sifet Podžić je poručio da, uprkos poteškoćama, dočekuju 16. rođendan sa dobrim rezultatima, navodeći da je kraj godine u znaku odobrene donacije od deset miliona evra za nabavku opreme, vozila za deminiranje te medicinsku podršku deminerskom timu. Obratio se i predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić koji je rekao da nakon 16 godina BiH ima profesionalnu vojsku koja ispunjava visoke standarde i spremnu da odgovori izazovima, a državni sekretar u Ministarstvu odbrane Velike Britanije Anabel Meknikol Goldi rekao je da OS predstavljaju najbolje što ova zemlja ima da ponudi te da jedinstvene OS staju najbolji način da se štite interesi svih u BiH.
 
Resor odbrane, u okviru kojeg su OS i ukupno oko 9.500 službenika, vojnika, oficira i drugih vojnih lica, je apsolutni rekorder po potrošnji novca na godišnjem nivou u BiH. Prema podacima iz revizorskih izvještaja od 2005, pa zaključno sa 2020. godinom potrošili su više od 4,3 milijarde maraka. Od toga je ubjedljivo najviše novca otišlo za plate i naknade, te pripadajuće poreze i doprinose, a to potvrđuje i podatak da je samo lani, za te namjene, otišlo oko 90 odsto budžeta.
 
Zamjenica predsjedavajućeg Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost u Parlamentu BiH Dušanka Majkić podvukla je juče za “Glas Srpske” da nije saglasna sa porukama iz Sarajeva, potkrpljujući to podacima do kojih svake godine dolazi parlamentarni vojni povjerenik, a koji ukazuju na izuzetno loše stanje u kasarnama, probleme u vezi sa ishranom vojnika i ostalih te vozila čija starost premašuje nekoliko decenija. Naglasila je da do sada nikada nije urađena ozbiljna analiza koja bi pokazala za šta je potrošen toliki novac.
 
- Loše je kada se ne zna za šta je toliki novac otišao i šta smo od svega toga dobili. Ne znamo kakva je efikasnost OS, a razlog za to je što ključno tijelo za parlamentarni nadzor nad sektorom odbrane i bezbjednosti ne vrši svoj posao na zadovoljavajući način - naglasila je Majkićeva.
 
Ministar odbrane se, kaže, sada ponaša potpuno apsolutistički jer mu to predsjedavajući Zajedničke komisije iz SDA omogućava.
 
- Postoji puno stvari koje ne znamo, ali je jasno da za toliko novca, koliko je potrošeno, ne može se reći da su OS opravdale postojanje. Najčešće se čuje od stranaca da je to najbolja reforma, ali teško da bi mogla izdržati testiranje da bi se to i dokazalo - smatra Majkićeva.
 
Osvrćući se na podatke koje u godišnjom izvještajima daje parlamentarni vojni povjerenik, Majkićeva podsjeća da se svake godine ponavlja isto i da je to trenutno jedini primjer ozbiljnijeg praćenja stanja u redovima OS.
 
- Ministarstvo odbrane, ali i Zajednički štab ne vode dovoljno računa - kategorična je Majkićeva.
 
OS su, osim po potrošnji, ponovo došle na vrh političkog dnevnog reda u BiH, nakon što je Republika Srpska najavila povlačenje saglasnosti na formiranje zajedničke vojske. Prethodnih godina, posebno od strane predstavnika Srpske, u nekoliko navrata bilo je zahtjeva da se znatno smanji broj pripadnika OS BiH, ali to nije podržano.
 
- BiH ne može obezbijediti dodatna sredstva. I ovo što sada troše je ogroman novac. Rješenje je u smanjenju broja vojnika, ali Bošnjaci, kada im to kažete, automatski skaču protiv – zaključila je Majkićeva.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )