FOTO: InfoBijeljina

Povećanje minimalne plate sa 619 na 1.000 maraka i uvođenje novih opterećenja nisu rezultat dijaloga niti su doneseni na transparentan način, poručili su Vladi FBiH sa adrese Udruženja poslodavaca u tom entitetu.

Oni su pozvali Vladu da preispita svoju odluku i da je što prije, kako su naveli, ukine radi očuvanja stabilnosti privrede i radnih mjesta.

- Ova odluka, umjesto podsticanja rasta i razvoja privrede, može da izazove kontraproduktivne efekte, uključujući masovne otkaze, smanjenje broja novih radnih mjesta, konkurentnosti domaće privrede, kao i dodatne pritiske na poslovnu zajednicu - saopštili su iz Udruženja poslodavaca.

Naglašavaju da pomenuta odluka nije bila ni na dnevnom redu Ekonomsko-socijalnog savjeta FBiH, već je iznenada stavljena pod tačkom razno na sjednicu Vlade, bez pismenog prijedloga i analize.

Poslodavci ukazuju i da je Vlada FBiH usvojila odluku o povećanju minimalca za 381 marku bez konsultacija sa socijalnim partnerima, što, kako navode, izaziva zabrinutost za socijalni dijalog i formalnu zakonitost odluke.

Udruženje poslodavaca FBiH podsjeća da su predložili da minimalna plata iznosi 1.000 KM, od čega bi oporezivo bilo 650 KM, ali da to nije prihvaćeno, što, kako naglašavaju, ukazuje da nije postojala volja za konstruktivni dijalog niti za pronalaženje održivog rješenja.

- Nastavićemo da se borimo za stabilnost privrede svim legalnim i pravnim sredstvima kako bi ova mjera bila ukinuta - zaključili su poslodavci.

Ekonomisti navode da je ono što se dešava u FBiH poslodavce u Srpskoj "pogodilo" početkom prošle godine.

- Tada je kod nas Vlada povećala najnižu platu sa 700 na 900 KM, a u FBiH je to povećanje minimalca još i veće. U Srpskoj već imamo određeno iskustvo o tom pitanju. Imali smo najave i da će ta odluka dovesti kod nas do otpuštanja od 20.000 do 30.000 radnika, ali je na kraju, kada se podvuče crta, bez posla ostalo oko 2.500 zaposlenih u prerađivačkoj industriji - kazao je "Glasu" ekonomista Marko Đogo.

Do masovnih otpuštanja, kako se predviđa u FBiH, naglašava Đogo, neće doći, ali je jasno da će pojedina preduzeća skratiti listu zaposlenih.

- Takođe, značajno će biti smanjena dobit kompanija u korist rasta fonda plata. I to je ono što se desilo u Srpskoj i što je zaista gurnulo brojna preduzeća da iskažu negativan ili nizak pozitivan finansijski rezultat  - poručio je Đogo.

Takođe, navodi da će poslodavci na kratak rok pristati da zadrže radnike na teret dobiti zbog situacije na tržištu jer je teško doći do potrebnog kadra.

U Srpskoj bez dogovora

Socijalni partneri u Srpskoj ni na posljednjoj sjednici Ekonomsko-socijalnog savjeta RS nisu usaglasili iznos najniže plate u Srpskoj za 2025. godinu.

Predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić rekla je nakon sjednice, koja je održana 30. decembra, da i dalje zastupaju stav da minimalac u Srpskoj u ovoj godini treba da bude 1.050 KM, te da traže od premijera Radovana Viškovića da donese takvu odluku. Konačnu odluku, po svemu sudeći, donijeće Vlada RS i to najkasnije do kraja ovog mjeseca, jer se plate za januar isplaćuju u februaru.

- Međutim, zaustaviće se investicije i u privatnim kompanijama jer poslodavci zbog porasta plata neće imati sredstava za nove investicije. To može biti opasno u dužem periodu budući da bez investicija nema ni porasta produktivnosti rada, a time ni osnove za neki budući rast plata - zaključio je Đogo.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )