FOTO: InfoBijeljina

Sve liberalnije tržište rada u zemljama Evropske unije dovelo je do toga da građani Srpske masovno odlaze zbog većih plata put Zapada, a na njihova radna mjesta u Srpskoj stižu radnici iz Turske, Bangladeša, Indije, Nepala... Turski jezik se uveliko čuje na građevinama od Banjaluke do Trebinja. Indijci su sve češća pojava na ulicama gradova RS.

Poslednji u nizu koji će morati posegnuti za uvozom radne snage su prevoznici u Srpskoj, kojima slijede ogromni problemi nakon što je Njemačka objelodanila da će od 1. avgusta priznati vozačke dozvole iz BiH svih kategorija.
 
- To znači egzodus vozača i katastrofu za RS i BiH - kaže Nikola Grbić, predsednik Udruženja prevoznika za međunarodni i unutrašnji transport RS.

Njemačka potražuje oko 30.000 profesionalnih vozača, a do sada su u toj zemlji bile priznate samo vozačke dozvole B kategorije iz BiH.
 
- Njemačka će službeno priznavati sve vozačke dozvole iz BiH. Tada će sa našom vozačkom dozvolom vozači moći da uđu u neku od firmi i odmah da sjednu da voze. Tek tada će biti loše, uzevši u obzir da je oko 6.000 vozača već napustilo BiH - kazao je Grbić.
 
U Srpskoj nema branše koja nije pogođena nedostatkom radnika poslednji nekoliko godina. To se najviše primijeti u prerađivačkoj industriji i građevinarstvu, kaže za "Novosti" Pero Ćorić, predsednik Privredne komore RS.

- Kvote oko uvoza radnika koje su usvojene na novou BiH, i iznose par 1.000 su niske i treba ih u narednom periodu povećati. Takođe, neophodno uraditi i strukturu profila radnika koji su nam potrebni. Naravno, bitno je i maksimalno pojednostaviti procedure kod dolaska radnika - poručio je Ćorić.

Predsednik Unije udruženja poslodavaca RS, Saša Trivić, kaže da su poslodavci zadovoljni radnicima koji dolaze iz inostranstva.
 
- Radnici koji dolaze rade za 100 evra mjesečno u svojim zemljama. Mnogo veće plate i finansije su glavni faktor zbog čega dolaze u našu zemlju - ističe Trivić.
 
Trivić smatra da će radnici tek masovno dolaziti, jer evropsko tržište postaje sve liberalnije.
 
- Kad se samo uzmu podaci da u Hrvatskoj već ima 100.000 stranih radnika, a u Srbiji oko 40.000, to znači da će i BiH i Srpska uskoro uvećati broj stranaca koji će nam biti radna snaga - zaključuje Trivić.

Neke agencije mešetare

U firmama koje dovode strane radnike u Srpskoj kažu da im telefoni non-stop zvone i da je potražnja ogromna.
 
- Uskoro će put Srpske i Nepalci. Važe za odlične radnike. Imamo spremne i Vijatnamce i Filipince. Imamo i problem na tržištu, jer se pojavljuje dosta mešetara u ovom poslu i gdje se dovode radnici iz jedne branše da rade u drugoj i gdje se varaju radnici da rade za manje novca. To se ne smije raditi - kažu sagovornici "Novosti".
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 2 )