FOTO: InfoBijeljina

Gradski radio-klub „Iskra“ iz Bijeljine priredio je u okviru druge „Istraživačke avanture“ izložbu o svom radu u Muzeju Semberije, a predsjednik Kluba Jovan Radanović rekao je za InfoBijeljinu da je ovom prilikom izložen i radio-amaterski repetitor koji je jednostavan za upotrebu i može da pomogne u komunikaciji pri vanrednim situacijama.

„Ovaj repetitor smo napravili od dvije ručne radio-stanice i on može da se koristi u vanrednim situacijama, recimo, da pomogne udruženjima građana ili Civilnoj zaštiti, koji se iz humanitarnih razloga bave zaštitom građana u vrijeme nepogoda. Repetitor je lagan, a moguće ga je postaviti i na neki visok objekat kako bi se povećao domet. Nakon što ga uključimo, kažemo koja je ulazna, a koja izlazna frekvencija, i zatim sve ostale službe koje rade za dobrobit naše zajednice mogu da ga koriste dok traje vanredna situacija“, pojasnio je Radanović.

 
Među eksponatima, nalazi se desetak ručnih radio-stanica novije proizvodnje, za koje Jovan kaže da ih uglavnom koriste radio-amateri i da su trenutno cjenovno dostupne većini građana.
 
„Sada im je cijena na svjetskom tržištu veoma niska. Jedna mala ručna radio-stanica košta kao jedan prosječan mobilni telefon i ja bih savjetovao građanima da ih nabave, da ih imaju u slučaju nepogoda i da se pridruže našem radio-klubu i polože klasu. To je veoma jednostavno i lako, a u vanrednoj situaciji, kada ne rade mobilni telefoni, Internet, kada nemate struju i ne možete da čujete šta se dešava, kada nemate TV signal, vi sa ostalim radio-amaterima možete bez problema da komunicirate i protok informacija je nazaustavljiv“, ističe Radanović za InfoBijeljina.

 
On je naglasio da je Gradski radio-klub „Iskra“ ranije potpisao memorandum sa Udruženjem inovatora regije Bijeljina, koji podrazumijeva saradnju u vezi sa tehnikom.
 
„Mlađi se i dalje više interesuju za Internet, ali ima pojedinaca kojima je zanimljivo ono što mi radimo. Smatram da bi trebalo animirati školstvo i formirati sekcije koje će privući omladinu da koristi ovaj vid komunikacije. Naziv našeg kluba je „Iskra“ jer asocira na neki novi početak, pokretačku snagu, i nadam se da ona neće izostati u budućnosti“, rekao je Radanović.

 
Gradski radio-klub „Iskra“ Bijeljina nasljednik je starog Gradskog kluba koji je nastao 1947. godine i zvao se „Partizan“. Kroz godine, nazivi su se mijenjali - „Nikola Tesla“, „Bijeljina“, „Partizan“, „Mihajlo Pupin“, a klub je funkcionisao sve do poslijeratnih godina. 
 
Tada je napravljena pauza u radu, da bi Radanović i drugi entuzijasti ponovo pokrenuli radio-klub prije šest godina, nazvavši ga „Iskra“.
 
Izložbu Gradskog radio-kluba „Iskra“ građani Bijeljine mogu da pogledaju svakog radnog dana u Muzeju Semberije, do 18. januara.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 3 )