Ne možemo dozvoliti da Banjaluka uskrati rad nedjeljom, jer je ona regionalni centar, odnosno imate veliki broj turista, koji dolaze i vikendom, u šoping ture i mnoge drugi stvari, rekao je Goran Račić, predsjednik Područne privredne komore Banjaluke.
On je upitao da li je potrebno da imamo Banjaluku koja je nedjeljom pusta ili je lijepo vidjeti grad, u kojem su građani na ulicama, šopinguju. Osim toga, Račić navodi da je posljedica uvođenja neradne nedjelje, između ostalog i smanjenje kadra.
"Posljedice ove inicijative bi bile negativne, kako za trgovinu i turizam, tako i za građane uopšteno. Banjaluka bi ovim mnogo tog izgubila", dodaje Račić.
Račić ističe da postoji niz službenika koji moraju raditi nedjeljom, odnosno bez kojih sisitem ne bi mogao da funkcioniše, poput policije, doktora, medijskih kuća, kao i drugih, te pita zašto bi u odnosu na njih, trgovinski radnici, uslovno rečeno, bili povlašteni.
"Ova politička odluka, nikada nije mogla da bude ekonomski analizirana, ona je samo pokušaj dodvoravanja građanima. Mi smo protiv tog i pisali smo Gradskoj upravi o neradnoj nedjelji", dodaje Račić.
Kako on dodaje, Banjaluka, kao jedan regionalni centar, sebi ne može priuštiti neradnu nedjelju.
"Ova mjera u Bijeljini je pokazala sve negativno. Zamislite da nedjeljom na 40 stepeni Celzijusovih, sipate gorivo, a ne možete da kupite vodu ako ste žedni. Bijeljina je izgubila veliki broj turista, koji su dolazili iz Srbije, upravo zbog ovog", dodaje Račić za RTRS.
Podsjećamo, na području FBiH stupio je na snagu zakon o neradnoj nedjelji. U skladu sa Zakonom, prodajni objekti su zatvoreni nedjeljom, a radno vrijeme određuje trgovac u periodu od ponedjeljka do subote, u ukupnom trajanju do 90 sati sedmično.