Neke od ideja koje su se rodile na "Jahorina ekonomskom forumu" već su ugrađene u zakonska rješenja. Tako da nastavljamo istim tempom, a ove godine predložićemo i da Investiciono-razvojna banka, odnosno Vlada Republike Srpske stimuliše kamatne stope građanima na kupovinu prve nekretnine, kazao je u intervjuu za "Glas" predsjednik "Jahorina ekonomskog foruma" koji po osmi put organizuju na olimpijskoj ljepotici od 19 do 21. maja.
Naveo je i da će ove godine na forumu učestvovati stručnjaci iz čak 20 zemalja, a koji će govoriti o važnim temama te se osvrnuo i na novine koje su uvedene u organizaciju ovog značajnog događaja na Jahorini.
- Posebno je atraktivno da će svi naši učesnici dobiti jedan token koji će biti jedna vrsta podrške naših partnera, ali time će biti poslata i poruka da je budućnost u elektronskom novcu - poručio je Račić.
GLAS: Koliko će panelista ove godine biti na Jahorini i o kojim će sve temama biti razgovarano?
RAČIĆ: Planiramo da imamo oko 100 govornika koji će učestvovati na 14 panela, odnosno predavanja i sesija. Pored tema koje smo i ranije imali, kao što je pitanje regionalnih integracija i regionalnog tržišta, bavićemo se i temama elektromobilnost, energetika i energetska tranzicija, ali posmatranim iz drugog ugla. Tu su svakako i teme digitalizacije, žena u biznisu, ali i nekih drugih trendova u toj oblasti. Nezaobilazne će biti i naše tradicionalne teme kao što je moderna poljoprivreda te svjetske trgovinske zone, gdje ćemo imati učesnike koji su veoma istaknuti u toj oblasti, od Kolumbije, Bugarske, Letonije, ali i Kazahstana. Sve su to novi gosti koji će na neki način dati svoj doprinos da bi vidjeli da li se krećemo ka dobrom putu u pogledu naših orijentacija da u Republici Srpskoj formiramo slobodne zone. Neke lokalne zajednice u tom koncipiranju svojih planova otišle su daleko, prije svih Gradiška i Trebinje, ali i neke druge opštine koje su pokazale interesovanje i na taj način pokušale da svojim privrednicima omoguće određene benefite koje pruža poslovanje u okviru slobodnih zona. Biće razgovarano i o demografiji, obrazovanju, ali i budućnosti naših resursa u pogledu radne snage. Sve je to nešto što ćemo i ove godine razmatrati. Pitanje demografije je u fokusu gotovo svih svjetskih zemalja, jer se kroz demografiju rješava i pitanje radne snage, a danas imamo nedostatak radnika u gotovo svim oblastima. Treba vidjeti i da li su mjere koje smo ranijih predlagali i nešto što je Vlada usvajala dovoljne ili se one moraju kombinovati sa nekim drugim. Sve će to biti na dnevnom redu. Ranijih godina imali smo određene prijedloge kao što je povrat PDV-a na prvu nekretninu. To je na svu sreću prošlo parlamentarnu proceduru i očekujemo da će to već u junu, odnosno najkasnije od 1. jula biti u primjeni. Podzakonska akta za to zakonsko rješenje su u završnoj fazi. Takođe, na ovom forumu imaćemo određene prijedloge koji bi išli uz samu tu mjeru, jer smatramo da bi tu trebalo da se uključe i lokalne zajednice, a koje bi na osnovu tog principa povrata PDV-a na prvu nekretninu mogle da vrate onaj dio pripadajućih komunalija koje idu na taj stan. Predlagaćemo i da IRB, odnosno Vlada RS stimuliše kamatne stope na prvu nekretninu. Jedan takav aranžman bio bi veliki benefit za sve ljude koji su potencijalni kupci prve nekretnine. Time bismo oživjeli i građevinsku industriju.
GLAS: Kako bi sve te mjere mogle da se odraze na cijene nekretnina na domaćem tržištu?
RAČIĆ: Cijena nekretnina je uvijek odraz ponude i potražnje. U ovom trenutku, ako posmatramo Banjaluku, imamo cijenu koja varira zavisno od kvaliteta gradnje i lokacije. Ne bi trebalo da dođe do rasta cijena ukoliko ne bude rasta troškova same proizvodnje, odnosno cijena repromaterijala. Dakle, ako bi to sve ostalo na ovom nivou, cijena nekretnina bi bila zadržana. Sa druge strane ako bi eventualno došlo do rasta cijena građevinskog materijala i nekih drugih ulaznih parametara, onda možemo očekivati da dođe i do rasta cijene stanova.
GLAS: Spomenuli ste da će na Jahorini biti i panelisti iz dalekih zemalja. Hoće li i ove godine na forumu biti najviši zvaničnici iz Srpske i Srbije, ali i stručnjaci iz regiona?
RAČIĆ: Institucija predsjednika Republike Srpske je i ove godine pokrovitelj foruma. Tu je i Vlada Srpske, kao i Savjet ministara BiH. Očekujemo da se u samo pokroviteljstvo uključi i Predsjedništvo BiH. Ove godine imaćemo i sve ministre poljoprivrede iz regiona na forumu koji će se baviti pitanjima strategije za razvoj poljoprivrede. Očekujemo učesnike iz 20 zemalja u forumu, odnosno panelista i gostiju, kao i veliki broj predstavnika diplomatskog kora.
GLAS: Koje novine su uvedene u samu organizaciju foruma?
RAČIĆ: Održaćemo određene pojedinačne razgovore sa istaknutim licima. Ranije smo to imali organizovano kroz panele. Ove godine odmah nakon otvaranja razgovaraćemo sa Vesom Jevrosimovićem, vlasnikom i direktorom kompanije "Komtrejd" iz Srbije, koji je i predsjednik Srpskog poslovnog kluba "Privrednik" i jedan je od najznačajnijih biznismena u Evropi koji je prisutan sa svojim biznisom ne samo na prostoru zemalja bivše Jugoslavije, nego i na tržištu Amerike i Evrope. Imaćemo i motivacioni razgovor sa Svetislavom Pešićem, poznatim trenerom košarkaške reprezentacije Srbije, koji je do sada postigao nevjerovatne uspjehe sa svim klubovima sa kojima je radio, a koji je osvajač brojnih svjetskih i evropskih titula, kako u reprezentativnoj kategoriji tako i klupskim takmičenjima. Takođe veliki broj govornika uključivaće se putem video-linka. Planirana je i promocija "Teslinih" modela na samom forumu, jer je ove godine automobil "tesla" zvanični automobil foruma. Predviđena je i promocija kompanija koje pokušavaju na našem tržištu da predstave neke nove projekte, kao što je pitanje garaža, odnosno tornjeva koji omogućavaju da se na dva parking-mjesta grade tornjevi u koje mogu da smjeste 16 vozila. Svim učesnicima biće podijeljen i jedan token na njihovo ime i prezime u vrijednosti od oko 100 evra, što je na neki način i poruka da je budućnost u elektronskom novcu i da pratimo sve što se dešava u regionu u pogledu kriptovaluta, elektronskog novca.
GLAS: Koliko je teško organizovati jedan ovakav događaj?
RAČIĆ: Teško je to sve postići kada su političke teme dominantne i kada one odvlače pažnju, dok mi sa druge strane pokušavamo da pričamo o temama koje su budućnost. Mi treba da budemo uporni, da se bavimo pitanjima ekonomije, integracija i onim što treba da doprinese boljem životu građana, da olakšamo privrednicima procedure i poslovanje, a vjerujem da će doći vrijeme kada će ovi forumi biti dominantniji u medijskom i svakom drugom javnom životu, odnosno iznad svakodnevnih političkih tema.
Tradicija
GLAS: Da li odmah nakon završetka ovog događaja počinju pripreme i za deveti "Jahorina ekonomski forum"?
RAČIĆ: Ovaj forum je postao tradicija. Imamo dobar tim i podršku naših partnera koji nas prate. Pratimo tokom cijele godine šta je aktuelno i šta se dešava i uvijek se rodi neka nova ideja koju implementiramo u ovaj značajni događaj.