FOTO: null

Kontrola duvana u Republici Srpskoj i dalje će biti važna oblast u kojoj će se provoditi edukacija javnosti o štetnim efektima duvanskog dima i podizanje svijesti javnosti o štetnim posljedicama konzumiranja, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja i socija

Ministarstvo će sa Institutom za javno zdravstvo Srpske i partnerskim institucijama i organizacijama nastaviti sprovođenje promotivnih i preventivnih aktivnosti usmjerenih na smanjenje učestalosti pušenja u cijeloj populaciji, a prvenstveno u populaciji mladih ljudi.

Prema istraživanju koje je sproveo Institut za javno zdravstvo u 2010. godini, 28,7 odsto stanovništva uzrasta od 18 godina i više svakodnevno puši, što je u odnosu na 2002. godinu manje za oko pet odsto.

Prema podacima istraživanja koje je 2015. godine sproveo Institut za javno zdravstvo u Banjaluci, Doboju i Trebinju, učestalost pušenja u populaciji stanovništva od 15 do 65 godina je 24,6 odsto.

Prema tom istraživanju, utvrđeno je da učestalost pušenja raste sa godinama života, tako da najmanje puše ispitanici uzrasta 15 do 18 godina /5,8 odsto/ a najviše ispitanici od 45 do 54 godine života /42,5 odsto/.

Podaci Globalnog istraživanja pušenja kod mladih, koje je u Republici Srpskoj sprovedeno 2013. godine, pokazali su da 7,9 odsto mladih su svakodnevni pušači, dok je 33,7 odsto dječaka i 28 odsto djevojčica probalo pušiti duvan ili neki drugi duvanski proizvod.

Zabranu pušenja u zatvorenim javnim mjestima podržava 82 odsto stanovništva 15 do 65 godina starosti i 83,2 odsto mladih 13 do 15 godina starosti, što se vezuje za promjenu svijesti javnosti o pušenju, odnosno neprihvatanje pušenja kao društveno poželjnog ponašanja.

Viši stručni saradnik u Resoru za javno zdravstvo, međunarodne odnose i EU integracije Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Srpske Alen Šeranić upozorio je da, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, svake godine od posljedice pušenja u svijetu umre skoro šest miliona ljudi.

On je naveo da u Srpskoj u prosjeku dužina pušačkog staža svakodnevnih pušača je 12,7 godina, a više od polovine svakodnevnih pušača puši 20 i više cigareta dnevno.

Jedna petina svakodnevnih pušača u Republici Srpskoj ima želju da prestane sa pušenjem u narednih šest mjeseci, a pušenje je u Republici Srpskoj rasprostranjeno i u populaciji mladih od 13 do 15 godina.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )