Republička komisija za sprovođenje referenduma utvrdila je da je referendum o Danu Republike Srpske uspješno obavljen u skladu sa Zakonom o referendumu i građanskoj inicijativi i da je njegov rezultat punovažan, jer je glasala natpolovična većina građana.
Predsjednik Komisije za sprovođenje referenduma Siniša Karan istakao je da je podršku građana dobilo referendumsko pitanje - "Da li podržavate da se 9. januar obilježava i slavi kao dan Republike Srpske?".
"Od 1.219.399 građana Republike Srpske, koji imaju biračko, a time i glasačko pravo, na osnovu Zakona o referendumu i građanskoj inicijativi, izjasnilo se 680.175 lica, odnosno 55,78 odsto", rekao je Karan u Narodnoj skupštini Republike Srpske, podsjetivši da je cilj bio da referendum protekne u miru i skladu sa Ustavom i zakonima.
Predstavljajući izvještaj Republičke komisije za sprovođenje referenduma o rezultatu republičkog referenduma na pitanje - "Da li podržavate da se 9. januar obilježava i slavi kao dan Republike Srpske?", Karan je naveo da se o pitanju pozitivno izjasnilo 677.771 lica, odnosno 99,81 odsto, a negativno 1.298 lica.
On smatra da je potrebno formirati stalno tijelo koje bi se u budućnosti bavilo pitanjima koje sa se odnose na organizaovanje referenduma.
Karan je predložio da Narodna skupština Srpske utvrdi prestanak mandata Republičkoj komisiji, nakon konstatovanja rezultata referenduma, i da je ovlasti samo u dijelu koji se odnosi na učešće u postupku pred Ustavnim sudom BiH.
Raspravi o ovoj tački dnevnog reda ne prisustvuju poslanici Koalicije "Domovina", koji su bili protiv organizovanja referenduma o Danu Republike.
Potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Senad Bratić pozvao je "sve nadležne organe da zaštite ustavni poredak BiH".
Narodna skupština Republike Srpske donijela je 15. jula odluku o raspisivanju referenduma o Danu Republike na cijeloj teritoriji Republike Srpske.
Referendum o Danu Republike održan je 25. septembra.