Prvo potpuno pomračenje Mjeseca ove godine: Kako nastaje "krvavi Mjesec" i koliko je ta pojava česta?
Izvor: nationalgeographic.rs
×
0
Podijeli
FOTO: pixabay
Prvo potpuno pomračenje Mjeseca ove godine očekuje nas ovog vikenda. Saznajte kako nastaje ovaj fenomen.
Do prvog potpunog pomračenja Mjeseca u 2022. godini doći će u nedelju - 16. maja, usljed čega će se Zemljin satelit obojiti u crveno.
Dok Zemljina sjenka ovog vikenda bude prelazila preko Mjeseca, on će, okupan bronzanom svjetlošću postati "krvav", stvarajući tako spektakl, koji ćemo moću da posmatramo.
Ovo je prvo od dva poptuna pomračenja Mjeseca ove godine. Sledeće će se dogoditi 8.novembra.
ŠTA JE POTPUNO POMRAČENJE MJESECA?
Pomračenja nebeskih tijela nastaju kada jedan objekat zakloni drugi. U slučaju potpunog pomračenja Mjeseca, Zemlja zauzima mjesto između Sunca i Mjeseca. Možda biste očekivali da će to spriječiti Sunčevu svjetlost da stigne do Mjeseca, i učiniti ga neprimijetnim na noćnom nebu, ali to se zapravo neće dogoditi. Umjesto toga, dio Sunčeve svjetlosti prolazi kroz Zemljinu atmosferu i rasprušje se prema Mjesecu.
Da bi se ovaj fenomen dogodio, Sunce, Zemlja i Mjesec moraju da budu u liniji, što se dešava samo tokom punog Mjeseca.
Potpuna pomračenja Sunca se, s druge strane, dešavaju tokom mladog Mjeseca, kada Mjesec prolazi između Zemlje i Sunca. Na taj način Sunčeva svjetlost ne dopire do određenih dijelova Zemlje, naglo smjenjujući dan i noć.
Pomračenja Sunca i Mjeseca dolaze u razmaku od oko dvije nedelje. Najskorije djelimično pomračenje Sunca bilo je vidljivo iz Južne Amerike, a dogodilo se 30. aprila.
KAKAV JE PRIZOR POMRAČENJA MJESECA?
Potpuno pomračenje Mjeseca počeće kao neupadljivo, suptilno pomračenje, koje je jedva upadljivo prosječnom, nestručnom posmatraču. Tada najširi, najdifuzniji dio Zemljinih sjenki počinje da se kreće po površini Mjeseca, prostirući se od krajnje lijeve, do krajnje desne strane Mjeseca.
Zatim nastupa djelimična faza pomračenja, kada najtamniji dio Zemljine sjenke prvi stupi u kontakt sa Mjesecom. Vidjećete kako veo tame obavija Mjesec, a blago, sjenovito zakrivljenje koje na njemu budete primijetili predstavljaće Zemljin odraz. Zakrivljena sjenka će biti blaža od Mjesečevih kontura, pošto je Zemlja veća.
Kada ga sjenka potpuno proguta, Mjesec će poprimiti crvenu boju. To je zato što je jedino svjetlo koje dopire do Mjeseca ono što prolazi kroz Zemljinu atmosferu. Kraće talasne dužine, odnosno više frekvencije svjetlosti se raspršuju, ostavljajući samo duže talasne dužine crvene boje, sposobne da prodru kroz cijelu dužinu atmosfere naše planete, pod malim upadnim uglom. Iz istog razloga su izlasni i zalasci Sunca na Zemlji upravo crvene boje.
Do maksimalnog pomračenja dolazi kada je Mjesec u potpunosti zaklonjen Zemljinom sjenkom i ne obasjava ga ništa sem crvenog svjetla. Boja pomračenja Mjeseca zapravo varira u zavisnosti od toga koliko je Zemljina atmosfera zagađena. Astronomi procjenjuju nijanse crvene boje koje će Mjesec poprimiti procjenjuju pomoću petostepene Danjonove skale, na kojoj 'nula' označava teško vidljivo pomračenje, a 'četiri' predstavlja pomračenje boje bakarne rđe.
UČESTALOST POMRAČENJA MJESECA
Pomračenja Mjeseca su znatno učestalija od pomračenja Sunca, zbog čega njihova pojava nije toliko posebna. Pomračenja Mjeseca mogu biti vidljiva tokom cijele noći na Zemlji, pošto je Mjesec vidljiv sa bilo kog mjesta na planeti. Na većini lokacija na Zemlji se dogodi jedno ili dva pomračenja Mjeseca godišnje.