RIO DE ŽANEIRO – Automatske kamere snimile su u prašumama Amazona u Brazilu jedinstvene fotografije na kojima se prvi put mogu vidjeti pripadnici izolovanog naroda Masako.
Po svemu sudeći, pripadnici ovog naroda napreduju i razvijaju se, navodi list Gardijan. Na fotografijama se vidi grupa muškaraca iz ovog naroda koji je nazvan po rijeci koja protiče preko njihove teritorije, ali nije poznato kako oni nazivaju sebe, dok njihov jezik, društveno uređenje i vjerovanja ostaju misterija.
Uprkos stalnom pritisku i prijetnjama od poljoprivredne industrije, rudarskih kompanija, krčenja šuma i narko dilera, populacija naroda Masako se od početka 90-ih godina prošlog vijeka najmanje udvostručila.
Kako pokazuje procjena brazilske Nacionalne fondacije za starosjedelačke narode (Funai), ova zajednica sada ima od 200 do 250 članova. Fondacija Funai, koja decenijama radi na zaštiti ovog područja, je postavila kamere na mjestu gdje njeni pripadnici ostavljaju povremeno metalne predmete kao poklone za starosjedelačku zajednicu.
Na taj način su uspjeli da snime narod Masako koji do sada nije imao kontakta sa civilizacijom. Do sada su ekspedicije fondacije Funai uspjele da snime naselja Masako naroda, za koja su satelitski snimci potvrdili da su napuštena.
Godine posmatranja donijele su saznanja da ovaj narod lovi pomoću lukova koji su dugački tri metra, kao i da se sele sa mjesta na mjesto u prašumi. Kao način da odvrate strance da im se približe, pripadnici Masako zajednice u zemlju pobadaju na hiljade šiljaka koji mogu da probuše gume vozila, ili povrede stopala.
“Ovi ljudi imaju pravo na život, na svoju zemlju i izabrani način života, ali poštovanje prava izolovanih starosjedelačkih naroda je takođe od suštinskog značaja za očuvanje kišnih šuma”, kazao je suosnivač Instituta za ekološka istraživanja Amazona, Paulo Mutinjo, prenosi Tanjug.
📸 Exclusive: First-ever photos of the uncontacted Massaco community in the Amazon rainforest captured by automatic cameras.
— Jasim Uddin Zoha (@jasimuddinzoha) December 22, 2024
🌿 Despite environmental threats, the tribe continues to flourish.#Amazon #IndigenousRights pic.twitter.com/2MYbJGUihb