FOTO: GS

Politički analitičar i sociolog Drago Vuković ističe da se, gledajući rezultate u Banjaluci i Bijeljini, nastavlja praksa suprotstavljenih politika u institucijama vlasti.

- Taj princip kohabitacije neće zaživjeti ni poslije ovih izbora ni u Bijeljini ni u Banjaluci. Nagovještaji da bi najjača stranka u ova dva grada mogla biti u opoziciji kako bi gradonačelnici imali većinu nije loša politička ideja. Nisam siguran da će se to i desiti. Čak mi se čini da su ovi gradonačelnici ušli u jednu rutinu funkcionisanja i bez skupštinske većine tako da se neće mnogo truditi da do nje dođu. Rezultati ovih izbora u ova dva grada pokazuju da im birači to nisu zamjerili, ali je problem, međutim, što građani trpe zbog takvih odnosa, što vlast nije efikasna i što se već osjeća ozbiljan zastoj u njenom funkcionisanju što će se vjerovatno nastaviti - ocijenio je Vuković za “Glas”.

Podsjećamo, novi-stari gradonačelnici, Draško Stanivuković (PDP) i Ljubiša Petrović (SDS) ponovo uz sebe neće imati većinu odbornika u lokalnim parlamentima.

U banjalučkoj Skupštini sjediće odbornici iz devet političkih partija, a najviše glasova je, prema prvim podacima, osvojio SNSD. PDP je druga po snazi partija u gradu, sa potencijalnih opet sedam odbornika. Na trećem mjestu, prema sadašnjim presjecima, je Socijalistička partija.

Ujedinjena Srpska bi mogla da ima dva ili tri odbornika, a po dva bi trebalo da imaju i DEMOS i SPS Gorana Selaka. Po jedan mandat pripašće, kako sada stvari stoje, pokretu “Svojim putem” Igora Radojičića, Narodnom frontu Jelene Trivić i Listi za pravdu i red Nebojše Vukanovića. Siguran mandat je i za predstavnika nacionalnih manjina Sašu Čudića, a zanimljivo je da SDS i DNS Nenada Nešića po svemu sudeći neće imati odbornika u Banjaluci.

Odbornici iz 11 političkih partija osvojili su mandate u Bijeljini, a većinu će imati SNSD sa partnerima.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )