FOTO: InfoBijeljina

Ovogodišnji dobitnik “Zlatne sove” za najbolji neobjavljeni roman je Branko Stanković iz Bijeljine. Zavod za udžbenike i nastavna sredstva RS dodijelio je Stankoviću prvu nagradu, među 37 pristiglih romana na konkurs.

Stanković tematizuje pitanje zla u svijetu, kao i prava na kaznu i osvetu nad onima koji su počinili to zlo. Roman “Vreža” obuhvata savremeni period i slučajno saznanje glavnog junaka Milana, studenta istorije, izbjeglice sa Korduna, da se u Beogradu nalazi kao strani diplomatski predstavnik u nekoj humanitarnoj misiji, čovjek koji je neposredno odgovoran za smrt njegovog oca. 
 
To saznanje pokreće u njemu želju za osvetom, koju na kraju neće imati snage da ostvari.
 
- Vreža simbolizuje jednu tanku, sitnu vezu čovjeka sa Bogom. U početku se javlja želja za osvetom kod glavnog junaka a onda se raspetljava čitavo klupko. Njegova djevojka ima jermenske korijene, odlaze na putovanje u Jermeniju, Milan se tamo upoznaje sa tradicijom, odnosno kulturom sjećanja koja je u jermenskom narodu izuzetno prisutna zbog genocida koji su oni doživjeli 1915. godine. Javlja mu se želja za osvetom zbog ubistva oca. S druge strane imamo paralelnu priču koja nas vodi u Argentinu, u pedesete godine prošlog vijeka, gdje Blagoje Jovović vrši atentat na Antu Pavelića. Istovremeno, treći rukavac priče nas vodi u 1921. godinu u Berlin gdje Sogomon Tehlerian junak jermenskog naroda izvrši atentat nad Talad pašom koji je najodgovorniji za zločine nad Jermenima. Inače Sogomon je živio jedno vrijeme u Beogradu i Valjevu. Tada dolazimo do jedne moralne dileme - ko se sveti, da li je osveta ljudska ili božija? Zanimala me je istorija jermenskog naroda, biblijskog naroda, i veze koje postoje među Jermenima i Srbima još od vremena Sv. Save, a kasnije i genocid koji su doživjela oba naroda. Čak nam je i religija slična, Jermeni su monofizici odnosno oijentalni pravoslavci. Jermenija je prva zemlja koje je primila hrišćanstvo 301. godine. Npr. Agbar V jedan od jermenskih kraljeva bio je savremenik gospoda Isusa Hrista, pisao mu pismo tražeći da dođe da ga izliječi. Isus je poslao apostola Tadeja koji je  kralja izliječio od gube preko plašta, priča za InfoBijeljina Branko Stanković, književnik i dobitnik “Zlatne sove” za 2021. godinu.

 
- Na tematsko-motivskom, stilsko-jezičkom i kompozicionom planu, kao i složenosti izraza, radi se o jednom od zapaženijih rukopisa koji su pristigli na ovogodišnji konkurs, stoji u obrazloženju stručnog žirija koji je Stankovića proglasio drugim dobitnikom iz RS od kako postoji nagrada “Zlatna sova”.  
 
Ostalih sedam dobitnika bili su van RS.

 
- Za nagradu se prijavljuju pisci iz raznih krajeva, ne samo iz RS i Srbije, odnosno ljudi koji govore i pišu na srpskom jeziku. Ovo je drugi put da neko iz RS dobije prvu nagradu, a prvi put iz Bijeljine, ističe Stanković.
 
Stanković je do sada objavio romane “Čekamo vaskrsenje mrtvih”, “Zar je jedna pesma žalna”, a sa koautorom Mirkom Ristićem “So soli”. Trenutno priprema zbirku epskih pjesama. 
 
Rođen je u Foči 1975. godine po zanimanju je oralni hirurg, bavi se istraživanjem i proučavanjem istorije, religije i etnomuzikologije.
 
I.B.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )