FOTO: InfoBijeljina

Odlukom Skupštine Grada Bijeljina iz novembra prošle godine nedjeljom je zabranjen rad trgovinskim radnjama.

Ova odluka se, prema podcima gradske inspekcije, uglavnom poštuje, a zabilježeno je svega par slučajeva njenog kršenja. To je, tvrde u Odjeljenju za inspekcije Grada Bijeljina, rezultat pooštrenih kontrola ali i kaznenih mjera. 
 
“Samo dragstori imaju obavezu da rade 24 sata svakog dana, što uključuje i nedjelju. Za DOO koji prekrši ovu odluku kazna je od 800 do 1.000 KM za pravno lice, od 300 do 500 za odgovorno lice u pravnom subjektu, a kazne za samostalne preduzetnike su nešto niže i iznose od 300 do 500 KM. Uglavnom se subjekti pridržavaju odluke a par  nepravilnosti  su sankcionisane prekršajnim nalozima”, ističe za InfoBijeljina vršilac dužnosti načelnika Odjeljenja za inspekcijske poslove Grada Bijeljina Predrag Petričević.  
 
On podsjeća da u okviru ovog Odjeljenja, u dva odsjeka - Odsjeku za inspekcijski nadzor u oblasti prometa i zaštite zdravlja i Odsjeku za inspekcijski nadzor u oblasti građevinarstva, saobraćaja i zaštite životne sredine, djeluje devet inspekcija. Nadležnosti ovog Odjeljenja su jasno podijeljene. 

Inspekcije zadužene za ispravnost hrane rade uzorkovanje određenih proizvoda u ugostiteljskim objektima i trgovinskim radnjama, veterinarska inspekcija u mesarama i ribarnicama a poljoprivredna inspekcija radi kontrolu sjemena, mineralnog đubriva, sadnog materijala.

 
Uprkos velikoj ekspanziji izgradnje stambenih i poslovnih objekata, najmanje problema u radu imala je građevinska inspekcija.
 
“Radovi počinju sa dobijanjem građevinske dozvole. Mogući su pojedinačni problemi kod gradnje individualnih stambenih objekata i ograda ali to se rješava brzo. Inspektori stanje na terenu provjeravaju po prijavi građana, ako utvrde nepravilnosti izdaju rješenje o rušenju tih objekata. Najveći problem predstavlja nelegalna gradnja. Onda se utvrđuje da li vlasnik tog objekta može da podnese zahtjev za legalizaciju, ali to je drugi postupak koji ide u Odjeljenje za prostorno uređenje. Mi smo imali prošle godine, za razliku od prethodnih, imali  stavku u budžetu za izvršenje rješenja po nalogu urbanističko-građevinske inspekcije po kojima smo radili. Uklonili smo u gradu šest montažnih objekata, kioske “Šop end go” kojima su istekla rješenja o zauzeću površina, četiri reklamna panoa koj nisu imali rješenja, pa čak i jedan objekat u Batru koji je u bio u ruševnom stanju”, pojasnio je Petričević.  

 
On je naglasio da je u ovogodišnjem budžetu ponovo planirana ta stavka, što će umnogome olakšati rad građevinskoj inspekciji. 
 
Dodao je, da je, iako je budžet smanjen sa 112.000 na 92.000 KM, stavka za uzorkovanje hrane povećana, jer je jedan od prioriteta ovog Odjeljenja sačuvati zdravlje građana. 
 
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 6 )