Kontrole prodajnih objekata odnosno prodavnica i marketa u Srpskoj vrše se svakodnevno, kako od strane republičkih inspektora, tako i od strane nadležnih inspektora jedinica lokalne samouprave, rečeno je InfoBijeljini iz Inspektorata Republike Srpske.
Republička inspekcija za hranu i republička veterinarska inspekcija su u ovoj godini u unutrašnjem nadzoru izvršile više od 2.000 kontrola subjekata u poslovanju sa hranom, kao što su restorani, roštiljnice, prodavnice, marketi, mesnice, klaonice i drugi.
Inspektori su kontrolisali higijenske uslove objekta i okoline, opremu, ispravnost rashladnih uređaja, način čuvanja hrane, higijenske postupke zaposlenih, dokaze o zdravstvenom stanju i dodatnoj edukaciji lica koja rade sa hranom, deklaracije i senzorna svojstva hrane, ispitivanje hrane putem ovlašćenih laboratorija, vođenje evidencije o analizama i drugo.
U 500 kontrola utvrđeni su različiti propusti, te je subjektima naloženo da ih otklone i izrečene su kazne od 298.000 KM.
"Nepravilnosti koje su inspektori najčešće konstatovali odnosile su se na to da zaposlena lica nisu obavila redovni sanitarni pregled, nisu pohađala dodatnu edukaciju o higijeni hrane, subjekti nisu redovno vršili ispitivanja sirovina i gotovih proizvoda, te nedostatke na deklaracijama i pratećoj dokumentaciji", kazali su iz Inspektorata za InfoBijeljinu.
Utvrđivanje zdravstveno neispravne hrane je u praksi mnogo rjeđe od utvrđivanja raznih nepravilnosti koje za posljedicu mogu imati neispravnu hranu, kao što su neredovni sanitarni pregledi zaposlenih, propusti u održavanju higijene, nepravilna manipulacija hranom i slično.
Na policama trgovačkih objekata inspektori su zaticali manje količine hrane, po nekoliko pakovanja kojima je protekao deklarisani rok upotrebe, a koje trgovci nisu na vrijeme povukli iz prometa.
"Iako ne bi smjelo, događa se da zbog velikog broja artikala trgovac previdi da je nekom proizvodu protekao rok, te ga ne ukloni sa polica i u ovim slučajevima inspektor nalaže povlačenje i uništavanje proizvoda, te izriče novčane kazne propisane zakonom. U pravilu inspekcija ne zatiče u prometu veće količine hrane proteklog roka upotrebe, iz razloga jer takvu hranu sami trgovci povlače iz prometa, i na osnovu uredne dokumentacije o otpisu mogu vratiti dio plaćenog poreza", kažu iz Inspektorata Srpske.
U ovoj godini po nalogu republičke inspekcije iz prometa je povučeno oko 400 kilograma različitih namirnica, zbog neodgovarajuće deklaracije, promjene senzornih svojstava i proteklog roka upotrebe. Najčešće su to proizvodi koji po svojoj prirodi imaju kraći rok upotrebe, kao što su mliječni i mesni proizvodi, osvježavajuća pića, konditorski proizvodi i slično.
"Važno je naglasiti da opštinske i gradske inspekcije u dijelu svojih nadležnosti u objektima u kojima se prometuje i uslužuje hrana na godišnjem nivou izvrše nekoliko hiljada kontrola u kojima takođe preduzimaju mjere koje za cilj imaju da se u prometu nalazi samo bezbjedna i kontrolisana hrana", poručuji iz Inspektorata Srpske za InfoBijeljinu.