FOTO: undefined

Ukoliko zajednica etažnih vlasnika namjerava zakonito uspostaviti video-nadzor u svrhu zaštite imovine i zajedničkih prostorija, onda je dužna ispuniti obaveze iz Zakona o zaštiti ličnih podataka, te takvu odluku donijeti shodno propisima kojim je regulisano odlučivanje etažnih vlasnika, poručuju nadležni.

Novinari portala InfoBijeljina su se obratili Agenciji za zaštitu ličnih podataka u BiH pitanjem da li je dozvoljeno postavljanje video-nadzora u stambenim gradama i ukoliko jeste, ko ima pravo na uvid u načinjene snimke i u koje svrhe se ti snimci smiju koristiti, na šta su nam iz Agencije rekli da Zakon propisuje da je kontrolor obavezan da lične podatke obrađuje na pravičan i zakonit način. 

"Princip zakonitosti obrade ličnih podataka podrazumijeva obradu ličnih podataka koji su propisani zakonom ili na zakonom zasnovanom podzakonskom aktu koji regulišu određenu oblast", ističu iz Agencije. 

Video-nadzor, kako dodaju, znači obradu ličnih podataka kada se vrši zapis o monitoringu fizičkog lica, shodno definiciji obrade ličnih podataka propisanoj članom 3 spomenutog zakona. 
 
„Obradu ličnih podataka putem video-nadzora je moguće zakonito vršiti i na osnovu saglasnosti lica koja se snimaju, ili bez te saglasnosti kada je s obzirom na okolnosti svakog pojedinačnog slučaja, moguće primjeniti član 6. tačku e) Zakona kojom je propisano: ako je neophodna zaštita zakonitih prava i interesa koje ostvaruje kontrolor ili treća strana i ako ova obrada ličnih podataka nije u suprotnosti s pravom nosioca podataka da zaštiti vlastiti privatni ili lični život“, kažu iz Agencije za portal InfoBijeljina.
 
Kako dodaju, kada se radi o video-nadzoru u zgradama kolektivnog stanovanja i donošenju odluka etažnih vlasnika, uključujuči i odluku o uvođenju video-nadzora, relevantni su zakoni koji regulišu održavanje i upravljanje zajedničkim prostorijama u zgradama. 

 
Nadalje, obrada ličnih podataka putem video-nadzora propisana je članom 21a. Zakona, prema kome snimci pohranjeni putem video - nadzora na određenom prostoru, na osnovu kojih se može identifikovati nosilac podataka predstavljaju zbirku ličnih podataka. 

Kontrolor, u ovom slučaju zajednica etažnih vlasnika, je dužna potrebnom većinom donijeti odluku koja će sadržavati pravila obrade prilikom vršenja video - nadzora, s ciljem poštivanja prava na zaštitu privatnosti i ličnog života nosioca podataka, te na vidnom mjestu istaći obavještenje o vršenju video-nadzora i kontakt putem kojeg se mogu dobiti pojedinosti o video-nadzoru. 
 
„Nesporno je pravo kontrolora da zaštite imovinu i u tu svrhu postave video-nadzor, ali istovremeno moraju voditi računa o pravima drugih lica“, ističu iz Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH, u izjavi za InfoBijeljinu. 

Dakle, ukoliko zajednica etažnih vlasnika namjerava zakonito uspotaviti video nadzor u svrhu zaštite imovine i zajedničkih prostorija, onda su dužni ispuniti obaveze iz  spomenutog člana 21a Zakona te takvu odluku donijeti shodno propisima kojim je regulisano odlučivanje etažnih vlasnika.

„U odnosu na zakonito vršenje video-nadzora od strane pojedinca kao etažnog vlasnika, isto je moguće samo ukoliko je video-nadzor na usmjeren isključivo na njegovu imovinu (ulazna vrata stana) bez snimanja zajedničkih prostorija“, ističu iz Agencije.
 
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 7 )