Protivgradni strijelci širom RS od 15. aprila imali su pune ruke posla. Ispalili su za 17 dana 387 raketa. Samo na području Majevice i Semberije dejstvovano je 5 dana, a ispaljene su 64 protivgradne rakete, od kojih 31 na području Grada Bijeljina.
U Semberiji su u funkciji 24 stanice, a u Ugljeviku i Loparama po tri. Jovica Ilić sa protivgradne stanice 115 u Janji kaže da se spremno dočekuju elementarne nepogode.
- Mi smo 24 časa na raspolaganju. Imamo opremu, reagujemo vrlo brzo, tako da poljoprivrednici ne moraju da strahuju – kaže Jovica za portal InfoBijeljina.
Ljubiša Stevanović iz Amajlija obrađuje 50 hektara oranica. Sije pšenicu i kukuruz. Protivgradnu zaštitu plaća stotinak maraka godišnje.
- S obzirom na klimatske promjene kojih smo svjedoci posljednjih godina, protivgradna zaštita nam je veoma dragocjena. Kad naleti gradonosni oblak usjeve uništi za par minuta. Sada, Bogu hvala, ne strahujemo toliko. Semberija je zaštićena – kaže ovaj ugledni poljoprivrednik.
JP „Protivgradna preventiva“ dejstvuje na području 38 lokalnih uprava, a od ove godine uključene su i opštine Kozarska Dubica i Srebrenik iz Federacije BiH. Ovih dana ugovor bi trebalo da bude potpisan i sa Brčko distriktom, a u protivgradni sistem bi trebalo da se uključi i federalna opština Lukavac.
- Na zalihama imamo dovoljno raketa. U sezonu smo ušli sa 1.900 komada preostalih iz prošle godine, Za ovu godinu već smo nabavili kontingnet od 1.400 raketa, a očekujemo još 400 komada. Potpuno smo opremljeni i spremni da blagovremeno reagujemo - kaže direktor JP „Protivgradna preventiva“ Tihomir Dejanović za InfoBijeljinu.
On je podsjetio da sistem čini više od 300 klasičnih protivgradnih stanica sa strijelcima.
- Zahvaljujući Vladi RS nabavili smo 80 automatskih prizemnih generatora, tako da sada imamo ukupno 110 uređaja smještenih u metalne ormariće, sa solarnim panelom, softverom, gorionikom i rezervoarom u kojem je smještena meteorološka otopina srebrnog jodida. Dva časa prije nailaska oluje generator se aktivira daljinski i isijava srebrni jodid u atmosferu – pojašnjava Dejanović.
On podsjeća da su ove godineu funkciji i radari na Borji i Jahorini.
- Odličnu komunikaciju imamo sa službom odbrane od grada Republike Srbije, a planiramo da je ostvarimo i sa Republikom Hrvatskom - ističe Dejanović.
Grad Bijeljina za protivgradnu zaštitu godišnje iz budžeta izdavaja blizu 88.000 maraka. Platili su do sada tri rate, a kompletan iznos, nadaju se u ovom preduzeću, biće izmiren do kraja sezone, koja se završava 15. oktobra.