Prosječna mjesečna neto plata zaposlenih u Republici Srpskoj isplaćena u maju iznosila je 841 KM, dok je prosječna mjesečna bruto plata iznosila 1.351 KM.
Prema podacima Zavoda za statistiku Republike Srpske prosječna neto plata u maju veća je za 2,7 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Najviša prosječna neto plata u Republici Srpskoj za maj isplaćena je u oblasti finansijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja i iznosila je 1.241 KM, a najniža u oblasti administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti 521 KM.
U Republici Srpskoj u maju je ostvaren izvoz u vrijednosti od 234 miliona KM, dok je vrijednost uvoza 313 miliona KM.
U okviru ukupno ostvarene robne razmjene Republike Srpske sa inostranstvom u maju ove godine, procenat pokrivenosti uvoza izvozom iznosio je 74,7 odsto, dok je procenat pokrivenosti uvoza izvozom za prvih pet mjeseci iznosio 67,5 odsto.
U prvih pet mjeseci ostvaren je izvoz u vrijednosti od 1.097.000.000 KM, što je za 9,4 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine. Uvoz je, u istom periodu, iznosio 1.626.000.000 KM, što je za 5,6 odsto manje u odnosu na isti period prethodne godine.
U prvih pet mjeseci iz Republike Srpske najviše se izvozilo u Italiju i NJemčku, dok se najviše uvoza obavilo iz Srbije i Italije.
Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Republici Srpskoj, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u maju u odnosu na prethodni mjesec u prosjeku su više za 0,1 odsto, dok su na godišnjem nivou u prosjeku niže za 1,6 odsto.
Od 12 glavnih kategorija proizvoda i usluga, više cijene zabilježene su u tri, niže cijene u šest, dok su cijene u tri kategorije, u prosjeku, ostale nepromijenjene.
Najveći rast cijena od 1,6 odsto u maju je zabilježen u kategoriji stanovanja, usljed viših cijena u grupi električna energija i drugi energenti od 2,3 odsto.
U kategorijama komunikacije, obrazovanje i restorani i hoteli cijene su, u prosjeku, ostale nepromijenjene.
Najveći pad cijena u maju zabilježen je u kategoriji odjeća i obuća od 0,7 odsto, usljed određenog broja sniženja, zatim u kategoriji hrana i bezalkoholna pića od 0,4 odsto.
Kada je riječ o industrijskoj proizvodnji, kalendarski prilagođena industrijska proizvodnja u maju veća je za 6,7 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine, dok je desezonirana industrijska proizvodnja u maju veća za 3,7 odsto u poređenju sa prethodnim mjesecom.
Broj zaposlenih u industriji u maju manji je za 0,2 odsto u odnosu na prethodni mjesec, dok je u odnosu na isti mjesec prošle godine manji za 0,3 odsto.