Proizvodi prehrambene industrije „Sava Semberija“iz Bijeljine uskoro će se naći i u Kini, čime će ovo preduzeće napraviti još jedan iskorak u svom poslovanju.
U pitanju je izvozno orijentisano preduzeće, čiji se proizvodni program izvozi na tri kontinenta, a koje ove godine obilježava sedam decenija postojanja.
Prije sedam godina je privatizovano i od tada svake godine bilježi porast u proizvodnom planu, a samim tim i u finansijskom, a osnovna djelatnost je prerada voća i povrća bez konzervansa i aditiva.
Proizvođačke recepture su godinama mahom ostale nepromijenjene, što, kako poručuju, ne znači nedostatak inovacija.
"Naprotiv, mi stalnim inovacijama održavamo tradiciju", poručuju u PI "Sava Semberija".
Najveći dio sirovina nabavljaju od proizvođača sa teritorije Semberije. Proizvođači su dužni da ispoštuju ugovorene obaveze po pitanju izbora sjemena, tretiranja zemljišta i slično. Za kvalitet sirovine zaduženi su agrarni stručnjaci, koji, pored kontrole, poljoprivrednim proizvođačima daju brojne korisne savjete. Proizvodi nastaju neposredno nakon ubiranja sirovine sa njive, najčešće u roku od nekoliko sati. Kvalitet sirovine se kontroliše prije prerade u sopstvenoj laboratoriji, a u procesu proizvodnje ne koriste se konzervans i aditivi, već se trajnost proizvoda postiže pasterizacijom i sterilizacijom.
"Savini" proizvodi su od 2013. godine sertifikovani po standardima ISO 9001:2008, HACCP, HALAL i IFS. Proizvodi od voća i povrća, gotova jela te sokovi i sirće dio su široke i raznovrsne lepeze koja se godinama pravi i usavršava u ovoj, svima poznatoj fabrici.
"Naša misija i vizija je da kroz našu proizvodnju obezbijedimo potrošačima što zdraviji proizvod i učinimo ga dostupnim za sve potrošače. Kvalitet, kvantitet i maksimalna odgovornost su naši parametri koji garantuju uspjeh", kaže Vojo Kosanović, generalni direktor "Save", u kojoj je stalno zaposleno 70 radnika, dok ih u sezoni ima oko 300.
Prema njegovim riječima, plan je zadržati postojeće kupce i proširiti paletu proizvoda sa 120 na 140 proizvoda u narede tri godine.
Najveći problemi s kojima se susreću u proizvodnji i poslovanju su nedostatak radne snage u sezoni, nedostatak sirovina, kao i veliki nameti države.
"Država bi mogla da pomogne na način da smanji poreze i doprinose, vrati podsticaje koje je ukinula prerađivačima i da preko Investicionorazvojne banke (IRB) da povoljne kredite za otkup sirovina od poljoprivrednih proizvođača", kaže Kosanović.