Uzbunjivač koji je dogovoran za objavljivanje "Panamskih papira" (Panama Papers), objasnio je kako su ga nepravde ofšor poreskih utočišta natjerale na objelodanjivanje ovih dokumenata, prenosi list "Guardian".
Izvor, čiji identitet i pol ostaju tajna, negirao je da je špijun.
"Da bude jasno, ja ne radim ni za jednu vladu ili obavještajnu agenciju, direktno ili po ugovoru, niti sam ikada radio. Moj stav je u potpunosti lični", tvrdi uzbunjivač.
On je izjavio da je objavljivanje 11,5 miliona dokumenata iz panamske advokatske firme "Mossack Fonseca" pokrenulo "novu, ohrabrujuću globalnu raspravu", zahvaljujući tome što je međunarodni novinski konzorcijum, u koji je uključen i list Guardian, pokrenuo cijelu aferu.
"Fantomske kompanije se često povezuje sa krivičnim djelom utaje poreza. Ali "Panamski Papiri" pokazuju, van svake sumnje, da iako fantomske firme nisu protivzakonite, one se po definiciji koriste za obavljanje širokog spektra teških krivičnih djela", napisao je ovaj izvor, prenosi britanski list.
On je rekao da su veliki mediji, do sada, usmjeravali pažnju na skandale u vezi sa onim što je dozvoljeno i legalno u ovom sistemu, a ono što je dozvoljeno je zaista skandalozno i mora se promijeniti.
"Izvor" je tokom prošle godine kontaktirao njemačkog novinara iz "Zi Deutsche Zeitunga" Bastiana Obermayera, koji je potom dobijene informacije podijelio sa Međunarodnim konzorcijumom istraživačkih novinara u Washingtonu.
Izvor je takođe rekao da su dokumenti bili provobitno ponuđeni nekim vodećim medijskim kućama, čiji urednici su "pregledali papire", ali su na kraju odlučili da ih ne objave.
Uzbunjivač je takođe pokušao da kontaktira Wikileaks, ali bezuspješno.
Izvor je naglasio da su zvanične reakcije na otkriće "Panamskih papira" razočaravajuće, ali je optimista da će u doba interneta i digitalizacije, sljedeća revolucija biti digitalizovana, ili je, kako navodi, možda već i započela.