FOTO: null

Radnicima pojedinih javnih ustanova u srijedu je dozvoljeno da zbog visokih temperatura sa posla odu prije isteka radnog vremena, ali takvu privilegiju nisu imali građevinski radnici, jer su neki od njih gorjeli uz užarene ulice.

"Rečeno nam je da radimo skraćeno, izuzev onih koji imaju neodložnog posla", rekao nam je zaposleni u jednoj javnoj instituciji. 

Rijetki građani koji su šetali u najtoplije doba dana "ključali" su od nesnosnih vrućina, dok se iznad ulica formiralo nešto poput magle, kao da asfalt isparava. 

Uprkos tome, mogli su se vidjeti i građevinci koji se "tope" na žezi, ali Banjaluka u tome nije usamljena. 

"Takvih primjera imate širom RS. Vrlo je malo objekata gdje se može reći da se radovi obustavljaju u toku ovih najvećih vrućina. Profit im je (poslodavcima) najbitniji, a to što će sutra ili za sedam dana imati bolesnog radnika, to im, izgleda, nije bitno", rekla je za "Nezavisne" Dragana Vrabičić, predsjednik Sindikata građevinarstva i stambeno-komunalne djelatnosti RS. 

Čak u šest regija u BiH u srijedu se zbog ekstremno visoke temperature uključilo crveno meteoupozorenje, koje označava izrazitu opasnost, a riječ je o širem području Banjaluke, Prijedora, Trebinja, Bihaća, Mostara i Tuzle. Za ostala područja važi narandžasto upozorenje. 

Iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS pozvali su građane da, ako je moguće, što manje vremena provode na otvorenom, posebno u najtoplijem dijelu dana. Visoka temperatura ovih dana, upozorili su, mogla bi da utiče na većinu populacije. 

"Ovo se posebno odnosi na hronične bolesnike kod kojih se mogu javiti pojačane tegobe, ali i simptomi poput glavobolje, opšte slabosti, razdražljivosti, iscrpljenosti, kao i problemi sa spavanjem. U tom slučaju preporučljivo je da se odmah jave ljekaru porodične medicine", navodi se u saopštenju resornog ministarstva. 

Apel je stigao i iz Službe za zaštitu i spasavanje u Srebrenici, koja je pozvala stanovnike ove opštine da se ne izlažu suncu i da ne borave na otvorenom, te da piju što više tečnosti da bi spriječili zdravstvene probleme. 

Kada je o Banjaluci riječ, srećom, u Domu zdravlja nije zabilježen povećan broj pacijenata usljed velikih vrućina, ali doktori ipak građane savjetuju da izbjegavaju boravak na suncu kada je zračenje najveće. 

Nevena Todorović, specijalista porodične medicine u Domu zdravlja Banjaluka, rekla je da se u ambulante javlja uobičajen broj pacijenata za ovaj period godine. 

Iz Instituta za javno zdravstvo RS ističu da je zbog povećanog znojenja u ljetnim danima potrebno unositi što više tečnosti jer ona koju organizam gubi putem znoja sadrži puno minerala i pojedinih vitamina, a najčešće vitamina C. Meteorolozi kažu da nas i narednih dana očekuju vrućine.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )