FOTO: InfoBijeljina.com

Gordan Živić, profesor filozofije u bijeljinskoj Gimnaziji „Filip Višnjić“, održao je u četvrtak predavanje učenicima ove škole o planeti Zemlji, nastanku svemira i periodu pojave čovjeka, a fokus predavanja bio je na antropocenu – epohi u kojoj živimo, odnosno epohi koju oblikuju ljudi.

Živić je ovom prilikom pojasnio da je pojam antropocen nastao od strane naučnika, od kojih neki ističu da ne postoji nijedno mjesto na Zemlji koje nije izmijenjeno uticajem čovjeka.

 
- Antropocen je jedno ozbiljno razdoblje u kojem čovjekova moć može da dosegne apsolutnu konotaciju, pa je na nama koji vidimo čovjeka kao opasnost, da suzbijemo tu njegovu mogućnost koja se ponajviše izražava u destrukciji. Sav ovaj civilizacijski napredak daleko više u sebi nosi regresije nego progresije, ali mi to ne vidimo i zato se nalazimo u jednom euforičnom stanju, a ne znamo da je budućnost vrlo crna jer loše postupamo prema planeti Zemlji – rekao je Živić za InfoBijeljinu.
 
On je posebno istakao problem uništavanja prirode, naglašavajući da mu se čini da je prosječna čovjekova svijest tako „podešena“, da ne zna da aktivira pojam dobra i da pomogne svijetu oko sebe.

 
- Čovjek posredstvom svoje ravnodušnosti i te kako mrzi Zemlju, vanljudski život i sve ono
što se suprotstavlja jednom antropocentričnom egoizmu. Na sceni su liberalna ekonomija, veliki brojevi (kao npr. broj stanovnika), stvaranje novih kolonija i ravnodušno uništavanje prirode. Nije problem u čovjeku, nego je problem sam čovjek – smatra Živić.
 
Profesor Gordan Živić, koji u gimnaziji radi od 1993. godine, kaže da slična predavanja organizuje u svakoj generaciji srednjoškolaca jer mladi moraju da shvate situaciju u kojoj se čovječanstvo nalazi i da što prije počnu da djeluju pozitivno.

 
- Primjećujem da đaci shvataju o čemu je riječ i da su spremni da djeluju. To mi daje snagu da im prenosim neka nova saznanja i načine na koje možemo da mijenjamo svijet nabolje. Ako sada to ne uspijemo, plašim se da ćemo za 20-30 godina svjedočiti nestajanju života na Zemlji, a ako nema života, Zemlja je onda ništa - prazan pojam – dodao je Živić.
 
Učenica četvrtog razreda Anđela Vidaković kaže da joj je tema predavanja bila veoma zanimljiva i da se nada da će mladi svojim postupcima uticati pozitivno na opstanak planete Zemlje.

 
- Previše smo opterećeni tehnologijom, a kada bismo bar malo vremena posvetili očuvanju prirode, Zemlja bi imala svijetlu budućnost – rekla je Vidakovićeva.
 
I njen drug, Viktor Blagovčanin, smatra da se svijet današnjih omladinaca najviše sastoji od mobilnih telefona i računara.
 
- Sve je podređeno tehnologiji i nažalost ne vidim da postoji neki drugi smjer. Možda bi trebalo svako od nas da razmisli o ovoj temi, ne samo mlađi, nego i stariji, i da pokušamo da promijenimo naša razmišljanja, odnosno da ne popustimo pasivnosti savremenog doba koja nas pritišće – kaže Blagovčanin.

 
Naučnici kažu da na Zemlji, u njenoj 4,6 milijardi godina dugoj istoriji, nijedna vrsta nije imala uticaj na planetu kakav danas imaju ljudi. Oni koji zagovaraju tezu antropocena tvrde da „doba ljudi“ ne obilježavaju samo klimatske promjene, nego i nestanak ozonskog omotača, poremećaj u kruženju azota i fosfora, sječa šuma i hemikalije koje izazivaju endokrine poremećaje.

 
Neki smatraju da je početak epohe antropocena obilježila industrijalizacija i upotreba atomske bombe.
 
A.LJ.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )