Proces protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske i Miloša Lukića, v.d direktora Službenog glasnika Republike Srpske je čisto politički, a Sud i Tužilaštvo BiH na sve moguće načine pokušavaju da zaštite Kristijana Šmita, kao kolonijalnog upravnika Bosne i Hercegovine.
Ovo je istaknuto nakon juče održanog ročišta Dodiku i Lukiću na kojem je svjedočila Srebrenka Golić, predsjedavajuća Vijeća naroda Republike Srpske, a koja je rekla da je u junu 2023. godine Klub Bošnjaka pokrenuo pitanje vitalnog nacionalnog intresa u vezi sa Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa Republike Srpske nakon čega je Klub Bošnjaka 4. jula 2023. godine donio odluku o poništenju odluke o zaštiti vitalnog nacionalnog interesa.
Ona je istakla i da je Klub Bošnjaka pokrenuo zaštitu vitalnog nacionalnog interesa i u vezi sa Zakonom o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH te da su na kraju odustali i od tog prijedlota jer je Kristijan Šmit donio odluku kojom je te zakone stavio van snage.
Golićeva je rekla da se i tada govorilo o tome da bi moglo doći do progona osoba koje provode taj zakon, a kada je sam zakon objavljen u Službenom glasniku BiH da je onda shvatila o kakvom krivičnom progonu se radi.
Odgovarajući na pitanje odbrane da li je imala utisak da je sve rađeno u koordinaciji sa Tužilaštvom BiH, OHR-om ili možda Ambasadom SAD, ona je rekla da su predstavnici Kluba Bošnjaka stalno bili s nekim u kontaktu.
Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske rekao je da tužilaštvo nije uspjelo suštinu činjeničnog zahtejva da dokaže te da to govori o tome da je proces sumnjiv.
"Ovo je primarno politički proces. Pokušaj da se ukaže na to da je to politički proces, ne da se razgovarati o tome", rekao je Dodik dodajući da činjenica da Sud BIH nije prihvatio da Kristijan Šmit ne bude svjedok da govori o tome da je cilj da se zaštiti taj čovjek.
Dodik je rekao da značajan broj medija u FBiH pravi atmosferu linča navodeći da visoki predstavnik nema pravo da donosi zakone, te da Suda i Tužilaštva BiH nema u Ustavu BiH.
"Stiče se utisak da se stvara atmosfera svršenog čina i da treba da ćutimo. Neko želi da ima presudu političkog karaktera", rekao je Dodik koji se takođe požalio na uslove u Sudu BiH navodeći da nije bilo klime i da su sjedili u blindiranom prostoru.
On je rekao da proces ima reprekusije na samu BiH šta god ko mislio o tome.
"Srbi ne mogu očekivati pravdu u Sudu BiH", rekao je Dodik
Goran Bubić, advokat Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske rekao je da je ključni dokaz Aneks 10 i bez njegovog izvođenja nemoguće je izvesti bilo kakav zaključak o osnovanosti optužnice i donijeti bilo kakvu presudu.
"Tužilaštvo nije prihvatilo ovaj dokaz, odbrana je smatrala da nema svrhe izvoditi svoje dokaze ako nije izveden ključni dokaz iz optužnice", rekao je Bubić.
On kaže da se insistiralo na provođenju dokaza odbrane te da su prihvatili da se sasluša svjedok Golić Srebrenka ali da je odbrana ostala pri stavu da pismene dokaze nema svrhe izvoditi dok tužilaštvo ne pročita Aneks 10.
On je rekao da se iz izjave svjedoka moglo zaključiti da je provedena sva formalna procedura te da su se stekli uslovi da predsjednik potpiše dva ukaza i da se objave u službenom glasniku.
"Ako tužilaštvo vjeruje u moć Kristijana Šmita, a ta dva zakona je poništio Šmit, onda nema osnova da optužnica egzistira", rekao je Bubić.
Željka Cvijanović, član Predsjedništva BiH rekla je da se pravosuđe stavilo u ulogu da brani stranca te da smo u fazi u kojem se neko obračunava sa Republikom Srpskom i tako treba posmatrati ovaj proces.
"Pravosudna sfera je dobro zašla u politiku i to se prepoznaje u svakom ročištu. Ubijeđena sam da sve što se radi jeste da se zaštiti Kristijan Šmit. Sumnjičava sam prema diplomatskom statusu Šmita", rekla je Cvijanovićeva dodajući da očekuje da se u Republici Srpskoj konsoliduju snage i nađu odgovor na ovu situaciju
Anto Nobila, advokat rekao da će sljedeće ročište biti važno i da će se ući u suštinu oko Šmita odnosno da li ima ovlasti i da li je imenovan u skladu sa procedurom, dok je Goran Petronijević, takođe advokat, rekao je da postupajući sudija ima problem koji je nastao zbog raznih vrsta pritisaka.
Miljkan Pucar, advokat optuženog Miloša Lukića, v.d direktora Službenog glasnika Republike Srpske rekao je da je svrha Službenog glasnika da objavljuje dokumente te da Lukić nema pravo da uskrati ono što NSRS usvoji i prođe zakonsku proceduru
Sam Lukić rekao je da duže od godinu dana zavrzlama traje te da je sve obilježila "prirodna glupost tužilaštva".
Radovan Višković, premijer Republike Srpske rekao je da su se još jednom uvjerili da je Bosna i Hercegovina protektorat koja ne funkcioniše na zakonima i ustavu već po onome što donese Kristijan Šmit.
"Ko god u sudnici pomene riječ Kristijan Šmit odmah se žustro brani sa nekim argumentima koji ne bi prošli ni u osnovnoj školi. Ovakve stvari ne bi se mogle dešavati u Republici Srpskoj", rekao je Višković dodajući da danas nisu postojali normalni uslovi za rad u Sudu BiH.
Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske rekao je da ovo nije slobodna teritorija i da tužilaštvo štiti kolonijalnog upravnika Šmita.
"Republika Srpska je pobjednik. Mi smo između Šmita i pravde izabrali pravdu, a nije nam jasno zašto tužilaštvo i sudija biraju Šmita. On je prolazna kategorija kao i svi visoki predstavnici. U ovoj prljavoj igri Republika Srpska ne može da izgubi", rekao je Stevandić.