FOTO: InfoBijeljina

Cijene ogreva vrtoglavo rastu. Dvostruko su veće nego u istom periodu prošle godine, što prodavci pravdaju povećanjem cijena energenata i sirovina. U Semberiji su se mnogi građani odlučili da već ovih dana nabave drvo, ugalj i pelet.

Stojan Đokić je kupio drva. Ranijih godina ogrev ga je koštao oko 320 maraka za sezonu, a sada je morao da izdvoji dva puta više novca.

Drvo je kupio što ranije, kako bi izbjegao najavljeno sezonsko poskupljenje. Da bi uštedio sam će cijepati i slagati drva.

- Plaćao sam 90 KM po metru drva, a najavljuju da će biti 110 maraka pa i više. Zimu bez ogrijeva  ne smijem dočekati, kupiti se mora koliko god da košta. Prošle godine rezanje i cijepanje po metru su koštali po 5 KM a sada je dvostruko skuplje. Zato ću to sam polako uraditi pa ću bar na tome uštediti – naglašava Đokić. 


Cijene konstantno rastu pa je kubni metar ogrevnog drveta već dostigao 120 maraka, trideset odsto je skuplje nego lani, potvrđuju na stovarištima u Bijeljini.

Vlasnik stovarišta ogreva Radovan Stojanović  kaže da, iako je ljeto tek na pragu, potražnja velika. 

- Velika je  gužva. Ljudi kupuju iako je ljeto tek na pragu. U jesen se očekuje da će cijene biti sigurno i veće. Cijene kao što znate diktira tržište, a sve je poskupilo pa i drva i ugalj – kaže Stojanović za portal InfoBijeljina. 


Za oko 30 odsto poskupio je i ugalj, pa najjeftiniji iz Ugljevika košta 160 maraka po toni. U talasu poskupljenja najviše je poskupio pelet - 590 maraka po toni, što je skoro dvostruko više nego u maju prošle godine, a proizvođači očekuju da će do početka sezone grijanja cijena još rasti.

Pojedini proizvođači kažu da više i ne primaju narudžbe, jer je upitno kako će isporučiti i ono što je ranije naručeno. Najveće količine peleta izvoze se na tržište EU, tako da za domaće tržište ostaje vrlo malo. 

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )