Mještani Badovinaca revoltirani ponašanjem državnih organa na granici. Vlasnici ne mogu da obrađuju svoje posjede na lijevoj obali Drine.
Mještanima mačvanskog sela Badovinci, koji na lijevoj obali Drine imaju više od 3.000 hektara njiva i šuma, gotovo je potpuno onemogućeno da ih obrađuju već više od mjesec dana. Bliži se proljećna sjetva, pa su u nedostatku drugog rješenja revoltirani Mačvani spremni i da blokiraju saobraćaj na Pavlovića mostu prema Republici Srpskoj.
- Dosadio sam i samom sebi na koliko sam se važnih državnih adresa u međuvremenu obraćao - uvodi nas u priču Aleksandar Vulović, predsednik Savjeta mjesne zajednice u Badovincima sa 5.300 stanovnika. - Čak 263 domaćinstva ima kompletan posjed na lijevoj obali, a sa druge strane im je samo kuća i okućnica. Ukupno 670 gazdinstava ima u vlasništvu ili njive ili šume na lijevoj obali, pa je problem ogroman.
Vulović ne može sa sigurnošću da odgovori na pitanje zašto je odjednom postalo nemoguće prenositi drva i ljetinu preko Pavlovića mosta. Ali u selu tvrde da je problem, navodno, koincidirao sa hapšenjem dvojice carinika, koji su nedavno izgubili posao i "zaradili" krivične prijave zato što su dopustili da seljani prevezu desetak prasića i nekoliko kilograma soje.
Sagovornika o ovoj temi u Badovincima ima mnogo, ali oni ne žele da im pominjemo imena. Kada se isključe mikrofoni i kamere, spremni su da nam kažu da, kako tvrde, postoji sukob unutar službi - policije i carine, te da oni ni krivi ni dužni zbog toga ispaštaju. Ne kriju ni da u selu ima švercera, ali kažu da ni slučajno neće dopustiti da budu taoci ovakve situacije.
- Moja porodica ima 50 hektara sa lijeve obale Drine, ali to je, takođe, teritorija Srbije, jer se riječno korito pomjerilo - kaže Živan Jakšić, koga smo zatekli u mjesnoj zajednici. - Kada pođemo u njivu, carinik nam traži posjedovni list, a svake godine moramo da vadimo novi, što košta 1.800 dinara. Za svu mehanizaciju moramo da imamo "zeleni karton", što za neka domaćinstva znači izdvajanje i po 40.000 dinara godišnje. Mi smo već građani drugog reda, a sada i ovo najnovije!
I ranije je, kaže Jakšić, povremeno bilo problema sa tumačenjem zakona oko toga šta se smije, a šta ne smije prevoziti. Posebno, jer prelaz Pavlovića most nije registrovan za promet prehrambenih proizvoda, pa ovde nema pratećih službi poput veterinarske i fitosanitarne inspekcije. Ipak, carinici Badovinčane od prošlog mjeseca i za prikolicu drva, koju su nasjekli u sopstvenim šumama na lijevoj obali, šalju na prelaz kod Sremske Rače, 60 kilometara dalje.
CARINICI ZNAJU ZA ŽALBE
Na graničnom prelazu Pavlovića most, koji smo juče posjetili kako bismo čuli šta kaže druga strana, zatekli smo direktora šabačke carinarnice Mićuna Mićunovića, koji nam je rekao da je obavješten o žalbama mještana Badovinaca, ali da problem nije (samo) u njegovoj nadležnosti.
- Carinska služba je jedna u nizu graničnih službi, a na sprovođenje procedura imaju uticaja granična policija, veterinarska i fitosanitarna inspekcija. Situacija u Badovincima je višeslojna i samo ukoliko svi u ovo - rekao je Mićunović.