Zlatnom medaljom „Knez Ivo od Semberije”, nagradom koja se dodjeljuje 24. septembra, povodom Dana Grada Bijeljina, biće nagrađen primarijus dr Slobodan Lovrić. Nagradu će dobiti za izuzetan doprinos i postignute rezultate u obavljanju operativnih tehnika
Primarijus dr Slobodan Lovrić, završio je Medicinski fakultet u Tuzli, a specijalizaciju 1998. godine na Prvoj hirurškoj klinici u Beogradu. U Bijeljinu je došao 1991. godine, a zaposlen je u bolnici „Sveti Vračevi“ gdje radi kao hirurg i šef Odsjeka za endoskopiju. S posebnim zadovoljstvom kaže da je tokom specijalizacije „bio đak vrhunskih stručnjaka iz oblasti abdominalne hirurgije i torokalne neurohirurgije“.
- Moja želja je bila da specijaliziram internu medicinu, međutim, tadašnji direktor bolnice dr Milivoje Kićanović mi je rekao: “ti ćeš na hirurgiju”. Tako je sve i krenulo, a po završetku specijalizacije, u našoj bolnici smo uvidjeli da su brojne mogućnosti koje možemo primijeniti i ujedno poštedjeti pacijente da odlaze na liječenje u druge centre. Odlučili smo da angažujemo vrhunske stručnjake koji bi dolazili u Bijeljinu i edukovali naše hirurge, kako bi samostalno obavljali određene operativne zahvate, kaže prim. dr. Lovrić za InfoBijeljina.
On podsjeća da je prof. dr Zoran Krivokapić bio spoljni saradnik za kororektalnu hirurgiju, a tu su i prof. dr Tomislav Ranđelović, koji je trenutno direktor Hirurgije Urgentnog centra u Beogradu, te prof dr Radovan Cvijanović iz Novog Sada, inače jedan od začetnika laparaskopske hirurgije u Srbiji.
- Od njih smo učili i uz njihovu asistenciju smo od 2000. godine do danas uradili preko 400 operacija, a potom smo nastavili da radimo samostalno, kaže prim. dr Lovrić.
Od dana kad je završio specijalizaciju, do danas, na hirurgiji su uvedene brojne „novine“. Operacija hernije (kila), npr., rađena je klasičnim putem, a potom su bijeljinski ljekari, Slobodan Lovrić i Siniša Maksimović, nakon edukacije kod prof. dr Cvijanovića, počeli sa upotrebom mrežica, a angažovali su i prof. dr Marinka Žuvelu, svjetski priznatog stručnjaka u operaciji velikih kila. Dijapazon operativnih zahvata, u bijeljinskoj bolnici je proširen i na endoskopiju.
- Već oko 15 godina operacije radimo laparaskopskom metodom i s ponosom mogu reći da imamo najsavremeniju opremu za laparaskopske operacije tumora i karcinoma debelog crijeva. Operacije tumora debelog crijeva radimo staplerom (automatski šivač) na tri do četiri cm od završetka debelog crijeva, a prije je to rađeno ručno, što je dovodilo i do određenih komplikacija, kaže prim. dr Lovrić.
On dodaje da je sa profesorom Ranđelovićem urađeno nekoliko desetina gastrotomija, koje danas bez problema samostalno rade. S ponosom ističe i da su svi njihovi specijalizanti edukovani prije odlaska u Beograd, te da su za to dobili i priznaje od profesora koji nastavljaju da ih edukuju. On podsjeća da se uspješno rade i endoskopiju, koja u principu pripada Internom odjeljenju.
- Radimo je mi i gastroenterolozi, a moram naglasiti da je gastroenterolog prof. dr Radoje Doder sa VMA, posebno značajan za našu bolnicu. Uvijek je spreman da odreaguje kad su naši sugrađani u pitanju, da li u ovdje, gdje sa njim radimo savremenu endoskopsku proceduru ERCP, ili za naše pacijente koji odlaze na VMA, naglašava prim. dr Lovrić. On podsjeća da je Bijeljina prije nekoliko godina dobila novu bolnicu na koju su svi izuzetno ponosni, ali naglašava da je potrebno više raditi na edukaciji stanovništva.
- Često nam, nažalost, dolaze “zapušteni pacijenti”, kojima je u takvim fazama teško pomoći, a to je znak da je neophodno naglašavati potrebu preventivnih sistematskih pregleda. U prilog ide činjenica da je npr. operacija karcionoma debelog crijeva u ranom stadijumu, izlječenje sto posto, poručuje prim. dr Lovrić.
Savjetuje da svi preko navršenih 45 godina, treba preventivno da urade gastroskopiju, kolonoskopiju, redovne preglede pluća, grudnog koša, urološke preglede i td. Takođe smatra da je potrebno napraviti što jaču saradnju sa primarnom zdravstvenom zaštitom kako bi liječenje pacijenata bilo što kvalitetnije i uspješnije. Na kraju, s ponosom dodaje da je kompletna porodica Lovrić posvećena medicini, te da nastavljaju da prate i primijenjuju nove trendove u svijetu medicine.
- Supruga Milica je subspecijalista kardiolog, sin Igor upravo završava medicinski fakultet, a kćerka Jelena je upisala medicinu. Supruga i ja smo svoj život praktično stavili u službu medicine, odnosno želji da pomažemo ljudima, a tako smo vaspitali i našu djecu, kaže prim. dr Lovrić.
Zlatna medalja
Svakako da je ljekaru najljepša nagrada osmjeh na licu pacijenta, ali, lijepo je i saznanje da je vaš rad primijećen, a potom, od Skupštine grada i nagrađen, kaže prim. dr Slobodan Lovrić.
Hirurško odjeljenje
U okviru Hirurškog odjeljenja su i Odsjek za ortopediju, Odsjek za urologiju, Odsjek za dječiju hirurgiju i Odsjek za plastičnu hirurgiju. Na hirurgiji nema zakazivanja, a što se tiče endoskopije, ono što se radi na hirurgiji, zakazuje se za sedam do deset dana. Dnevno pregledaju oko 150 pacijenata i urade desetak operativnih zahvata.