Nikad nemojte biti sigurni da baš Vi ili Vaše dijete ne može biti žrtva napadača, poručuje Bijeljinka Dijana Stevanović, koja pod motom "Žena za ženu"zajedno sa saradnicima, instruktorima borilačkih vještina, organizuje besplatne obuke za samoodbranu pripadnica nježnijeg pola.
Prema njenim riječima, pogrešno je stanovište "To se neće dogoditi meni, takve se stvari događaju drugim ženama". Ona poručuje da to može da se desi svim ženama, jer tu ne postoje ni društvene ni statusne ni dobne razlike.
Sa Dijanom, širom regiona poznatom i po tome što je bila član obezbjeđenja nekadašnjeg libijskog lidera Muamera Gadafija, razgovarali smo o tome kako je došla na ovu ideju i šta sve dame mogu očekivati tokom predstojećih obuka.
Obuke za odbranu žena, ističe, nije izmislila ona, te je zato jako bitno da naše čitateljke i čitaoci pročitaju ovaj tekst u cjelini.
Dijana ističe da je WOS (World Organization Safety) svjetska organizacija bezbjednosti koja funkcioniše u 37 zemalja i bavi se edukacijom mladih u raznim radionicama, seminarima, kursevima iz oblasti bezbjednosti, te ima odličnu saradnju sa svim organima državnih službi odbrane i bezbjednosti, a bavi se i humanitarnim radom.
"Neko sam ko je mnogo socijalan i zaista imam veliki krug raznovrsnih ljudi oko sebe, iz svih životnih sfera. Dosta puta sam čula u razgovoru, kada pričamo o nekim događajima ili životnim situacijama, da kažu 'Ja to ne bih smjela' ili 'Voljela bih da mogu tako da odreagujem, ja se plašim za svoju kćerku'. To su rečenice koje su me podstakle da podignem ovu akciju na veći nivo", naglašava Dijana.
Obzirom na njeno životno iskustvo smatra da je u prilici ukazati roditeljima na činjenicu da nije dovoljno ženskoj djeci reći "Ne plaši se" ili "Zovi me odmah", nego ih usmjeriti na stručna lica koja će ih uputiti i obučiti kako odreagovati u datom momentu.
"Svi smo svjesni da živimo u vremenu u kom su nam nevjerovatnom brzinom dostupne sve informacije preko medija i društvenih mreža. Nasilja je bilo i prije, samo nam vijesti nisu bile dostupne i to je nešto što nas više čini nesigurnima. Roditelji koji imaju djecu stasalu za izlaske po kafićima i klubovima ne spavaju i strijepe dok se ne vrate kući", ističe Dijana.
Kako napominje, moramo priznati da smo svjedoci i sve učestalijeg nepotrebnog nasilja na ulici, u kafićima, a pogotovo u školama te drugim raznim mjestima. Tinejdžerke, djevojke, dame, jednom riječju žene su, nažalost, sve češće žrtve tog fizičkog nasilja.
"Samim tim naša ideja i zamisao je da damo svoj doprinos protiv svakog vida nasilja, a pogotovo protiv nasilja nad ženama i jedan dio našeg doprinosa jesu i kursevi samoodbrane gdje naši instruktori borilačkih vještina obučavaju dame osnovnim tehnikama samoodbrane. Cilj organizacije je da ih opremimo ne samo alatima za efikasnu samoodbranu, već i adekvatnim načinima reagovanja i reakcijama kako bi se ti alati uspešno koristili", ističe Dijana.
Pitate se šta će dame tu moći da nauče? Udarce rukama i nogama, preventivno djelovanje, jednostavne odbrane od hvatova, držanja i gušenja i drugih najčešćih napada, kao i pravilan način reagovanja na stresnu situaciju i eliminisanje "zamrzavanja".
U fokusu će biti i vaš mentalni sklop koji je potreban da biste iz konfliktne situacije izašli nepovrijeđeni, drilovi odlučnosti koji treba da unaprijede voljne osobine, "Situational awareness" - opreznost i procjena okruženja, upotreba priručnih sredstava za samoodbranu, razbijanje strahova, mitova i upoznavanje sa realnošću napada, kao i zdrav način za unapređenje samopouzdanja.
"Živimo u vremenu gdje danas žene u datim trenucima moraju da zaštite prvenstveno sebe, a i da zaštite porodicu ako do toga dođe. Uz svakodnevna dešavanja, svaka djevojka koja izlazi ili se vraća kući sama treba da zna da u slučaju nužde nađe način da izađe iz datih situacija. Učenjem kako zaštititi sebe učimo i vještine za život! Dižemo samopouzdanje i bivamo sigurnije u sebe", kaže Dijana.
Podsjetila je da živimo u vremenu u kom raste stepen žrtava nasilja, a još je više straha da nasilje bude prijavljeno.
"Stoga jačamo i mentalno zdravlje, te kako adekvatno zaobići traume koje su posljedice problema nasilja. U planu nam je da ovaj projekat samoodbrane implementiramo kao obavezne obuke jednom godišnje i u škole, kako srednje tako i osnovne od 7. do 9. razreda. Žrtve vršnjačkog nasilja nisu samo djevojčice. To su i dječaci, a u posljednje vrijeme i prosvjetni radnici", upozorava Dijana.
Kaže da žene na obukama samoobrane često postavljaju isto pitanje, a ono glasi "Koja je korist od toga, jer ako me zgrabi veliki čovjek, neću se moći izvući?".
"Taj osjećaj da se ne možemo odbraniti povezan je s drugom zabludom koja se tiče samoobrane, a to je da je sve u tjelesnoj tehnici u trenutku napada, a opet i to može biti pogrešno", naglašava Dijana.
Samoobrana počinje mnogo ranije. Kada dođe do stvarnog napada, najučinkovitija obrana je ne naći se na takvom mjestu.
"To može zvučati kao besmisleno na nešto što je, ipak, vrlo ozbiljan problem. Ali izbjegavanje je uvijek najbolja odbrana. Ustvari, izbjegavanje je središnja postavka programa samoobrane. Ranije u smislu koga puštate u svoju blizinu. Potencijalni napadač u 97 odsto slučajeva, po statistici, nije neznanac koji se pojavi iza ćoska, nego je to neko ko poznaje vaše kretanje, navike, slabosti i tako dalje", priča nam Dijana.
Prema njenim riječima, najuspješnija preventivna mjera protiv napada je pokazano samopouzdanje.
"Napadači će rijetko dirati nekoga ko izgleda pun samopouzdanja. Umjesto toga, oni će potražiti one koji izgledaju nesigurno, slabo i koje je lako izmanipulisati. Najvažniji element samoobrane je svjesnost.
Obraćajući pažnju na svoju okolinu, na one koji se nalaze oko vas, možete uveliko smanjiti prilike napadaču da vas napadne. Takođe jako je bitno da kroz obuke probudimo svijest u ženama kako da same budu svjesne svojih mogućnosti, svoje snage i svojih slabosti. Ukratko, morate biti svjesni sebe", napominje Dijana.
Kako naglašava, u obuci samoodbrane nije poenta da se žena bori sa potencijalnim napadačem koji je u većini slučajeva dva puta veći i snažniji od nje.
"To je suludo. Poenta obuke je kako sebi pomoći da se u prvim sekundama odbranite i nađete način kako sebe otrgnuti iz ruku napadača i pobjegnete po pomoć", priča Dijana.
Na obuke za samoodbranu možete da se prijavite na broj telefona 066/007-777, a planirani termini su 15, 22. i 29 septembra.
BONUS VIDEO: