FOTO: Glas Srpske

Prevoznici iz Srpske koji saobraćaju na međunarodnim linijama već duže vrijeme su suočeni sa nelojalnom konkurencijom kolega iz FBiH, koji prilikom prolaska kroz Republiku kupe putnike na divljim stajalištima i naplaćuju im karte po znatno nižim cijenama, nanoseći tako ogromnu štetu transportnim preduzećima u RS.

Predsjednik Skupštine Udruženja saobraćaja i veza pri Privrednoj komori RS Dejan Mijić kaže da je zbog tog problema, koji je veoma izražen, u Srpskoj ostao mali broj prevoznika koji se bave međunarodnim saobraćajem, za razliku od FBiH, gdje je situacija daleko povoljnija.

- Imamo situaciju da federalni prevoznici, na primjer iz Čitluka, Mostara, Sarajeva, krenu za inostranstvo kroz Banjaluku, koja im je usput i kupe naše putnike po damping cijenama, čime nam direktno nanose štetu - tvrdi Mijić.

Ističe da su se zbog nelojalne konkurencije prevoznika iz FBiH obraćali inspekcijama na nivou BiH, koje su nadležne za međunarodni saobraćaj, ali da pomaka nema.

- Pravdaju se da ih je veoma malo i da ne stižu prekontrolisati sve. Entitetske inspekcije tu nemaju nadležnost, tako da su im ruke vezane - istakao je Mijić.

Direktor banjalučkog preduzeća “Neobas” Nemanja Buha tvrdi da su benzinske pumpe na banjalučkom zapadnom tranzitu pretvorene u stanice, s obzirom na to da nekolicina federalnih prevoznika ulazi u gradsku stanicu, dok svi ostali  mešetare po divljim stajalištima.

 -  Banjaluka i Gradiška su na samoj ivici BiH, pa svi prevoznici iz FBiH koji prolaze ovuda sva prazna sjedišta u autobusu nastoje da popune našim putnicima. Vode se logikom da je bolje da putniku u Banjaluci kartu naplate 20 evra nego da voze sa praznim sjedištem do Beča ili Minhena, a kod nas je cijena karte za ta odredišta 50-60 evra. Sa sadašnjim brojem putnika ne možemo parirati njihovom damping cijenama - žali se Buha i dodaje da ne zna do kada će se prevoznici iz Srpske moći nositi sa tim, naglašavajući da će biti primorani da produžavaju linije do FBiH, te da jedan dio prihoda namire sa tog područja. 

Direktor preduzeća “Centrotrans” iz Istočnog Sarajeva Momčilo Sladoje kaže da prevoznicima u sarajevsko-romanijskoj regiji problem predstavljaju kolege iz FBiH koje voze za Srbiju.

- Na primjer, prevoznici iz Goražda koji voze za Sandžak kupe nešto putnika do Srbije. U saradnji sa inspekcijom i stanicama nekako nivelišemo taj problem - kaže Sladoje i dodaje da problem sa kojim se suočavaju kolege iz Banjaluke nije mnogo izražen u istočnom dijelu Srpske, jer nema puno tranzitnih linija iz FBiH.

Iz Ministarstva komunikacija i transporta BiH, čiji su inspektori za saobraćaj zaduženi da kontrolišu poštivanje odredaba zakona kojima se uređuje međunarodni i međuentitetski drumski prevoz putnika i robe, kratko su odgovorili da uredno sankcionišu prevoznike.

- Nelojalna konkurencija, koja je proizvod obavljanja unutrašnjeg prevoza na međunarodnim linijama prema zakonu nije dozvoljena. Takve pojave, kao i druge protivpravne radnje kojima se krše zakonske odredbe po službenoj dužnosti, a i po različitim prijavama inspektori ministarstva uredno provjeravaju i sankcionišu - naveli su u Ministarstvu komunikacija.

Kombi vozila

Nemanja Buha naglašava da su rak-rana međunarodnih linija nelegalni kombi prevoznici, koji idu od vrata do vrata i kupe putnike.

- Vožnja na crno je standardni problem koji nam zadaje glavobolju. Imamo situacije da naši autobusi koji idu za Njemačku, Austriju saobraćaju sa deset putnika, a ispred njih ide pet, deset kombi vozila koja nisu  registrovana za međunarodni prevoz. Vrijeme polaska usklađuju sa našim da bi vrbovali putnike i cjenkali se. Ako mi vozimo za 50 evra, oni voze za 35-40, a finansijska situacija je takva da svako gleda svaku marku - istakao je Buha. Na kombi prevoznike požalio se i Momčilo Sladoje, naglašavajući da je bezbjednost putnika koji koriste usluge nelegalnih prevoznika ugrožena.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )