FOTO: InfoBijeljina / ilustracija

Predsjednik Udruženja prevoznika za unutrašnji i međunarodni transport Republike Srpske Nikola Grbić izjavio je da će pokušati da okupi predstavnike svih zemalja obuhvaćenih diskriminatorskom uredbom EU o ograničenju boravka profesionalnim vozačima u zemljama Unije i najavio da su moguće i blokade granica EU.

Grbić je naveo da je ta uredba veliki problem za BiH, Srbiju, Albaniju, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju i Tursku, koju odluka najviše i pogađa.

– Pokušaćemo okupiti sve zemlje koje su obuhvaćene ovom diskriminatorskom uredbom da vidimo šta dalje. Moguće je da ćemo ići i u blokadu granica EU. Ali, otom potom – rekao je Grbić i dodao da nema nikakva očekivanja od institucija BiH.

On rekao da ne očekuje i da će Komisija za transport EU promijeniti svoju odluku i dozvoliti da profesionalni vozači sa zapadnog Balkana budu izuzeti iz uredbe o ograničenju boravka u zemljama EU.

Grbić je napomenuo da će 15. januara zasjedati Komisija za transport EU, koja će na dnevnom redu imati i zahtjev za promjenu ove odluke.

– Čekamo da prođe 15. januar, ali smatramo da od toga nema ništa i da je to, kako se kaže, priča za malu djecu. Da su htjeli poništiti odluku, uradili bi to davno. Ona je na snazi već 15 godina, a iznenada su počeli da je primjenjuju prije godinu i po – rekao je Grbić.

Prema njegovim riječima, podnesen je zahtjev da se od te odluke izuzme kabinsko osoblje, odnosno vozači, te da imaju isti tretman kao piloti, mašinovođe ili kapetani brodova.

On je dodao da je sa Udruženjem za međunarodni transport Srbije dogovorio zajednički sastanak.

Grbić je rekao da postoje dvije opcije – da ljudi dobiju otkaze ili da primaju platu i kada ne rade.

– Prva opcija znači odlazak vozača na rad u inostranstvo, a druga da će usluge prevoza poskupjeti i do 30 odsto. A ko to može izdržati? – upitao je Grbić.

On je podsjetio da je od 2019. godine BiH napustilo oko 7.500 profesionalnih vozača, a da sada svakoj kompaniji u BiH nedostaje od pet do 50 vozača.

Vozači, državljani BiH, imaju pravo da borave u šengenskoj zoni bez vize u trajanju od 90 dana u periodu 180 dana.

Prema zakonodavstvu EU, ovaj bezvizni period ne može se produžiti, tako da svaki boravak duži od 90 dana, mora biti pokriven ili dugoročnom vizom ili dozvolom boravka koju izdaje država članica, poručili su iz Brisela.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )