FOTO: Nezavisne

Konzorcijum "Logistika Bosne i Hercegovine" uputio je pismo najvišim institucijama BiH, Predsjedništvu Bosne i Hercegovine, Savjetu ministara, vladama, privrednim komorama i agencijama, pozivajući na hitno aktiviranje AETR sporazuma kako bi se zaustavila diskriminacija profesionalnih vozača iz BiH u EU.

Upozoravaju da su vozači redovno zaposleni radnici te da se njihov boravak mora tretirati prema pravilima međunarodnog drumskog transporta.

Ukoliko se institucionalni dijalog ne uspostavi, prevoznici najavljuju nove mjere od 16. juna.

"Konzorcijum 'Logistika Bosne i Hercegovine', kao reprezentativno tijelo koje okuplja vodeće transportne i logističke kompanije iz cijele zemlje, obraća vam se u nadi da ćete u svojim bilateralnim i multilateralnim nastupima, kako u zemlji tako i prema Evropskoj uniji i njenim državama članicama, jasno apostrofirati problem s kojim se suočavaju naše transportne kompanije, a koji se odnosi na tretman profesionalnih vozača iz Bosne i Hercegovine u EU", kazali su iz Konzorcijuma "Logistika BiH".

Podsjećaju da je BiH punopravna strana potpisnica AETR sporazuma, međunarodnog ugovora koji je stariji od Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa EU, kao i od šengenskih pravila o boravku.

AETR, ističu, jasno definiše pojmove, "Dnevni i sedmični odmor vozača", "Vrijeme vožnje", "Vrijeme utovara i istovara", i predviđa korištenje digitalnih tahografa kao zvaničnog alata za praćenje aktivnosti profesionalnog vozača.

"Uzimajući u obzir da 90 dana boravka može biti jednako 2.160 sati, uz tačnu evidenciju iz pametnih tahografa, evidentno je da profesionalni vozači iz Bosne i Hercegovine ispunjavaju pravila režima 90/180 dana, kada se radno angažovanje analizira u skladu sa AETR normama", navode iz Konzorcijuma "Logistika Bosne i Hercegovine".

Ističu da su vozači iz Bosne i Hercegovine radnici domaćih firmi, da posjeduju važeći ugovor o radu, licencu preduzeća, dozvole i digitalne tahografske kartice,

"Nisu migranti, turisti ili tražioci azila, već radnici angažovani na zadacima od ključnog značaja za funkcionisanje međunarodnih lanaca snabdijevanja", dodaju iz Konzorcijumu.

Naime, kako kažu, pozivaju nadležne institucije BiH da se što hitnije pozovu na odredbe AETR sporazuma, zatraže zvaničan sastanak sa Delegacijom Evropske unije u BiH, uz prisustvo ambasadora EU te otklone sve pravne nejasnoće koje su dovele do diskriminatornih mjera prema vozačima iz BiH.

Dodaju da je potrebno da se zatraži od EU partnera poštivanje AETR sporazuma, jer njegova primjena omogućava zakonit i tehnički dokaziv boravak vozača u EU, koji ne može biti posmatran po pravilima predviđenim za opštu populaciju, već isključivo kroz prizmu međunarodnog drumskog transporta.

"U Bijeljini će 28. maja biti održan regionalni sastanak sa predstavnicima transportnih asocijacija zemalja formata WB6 (zapadni Balkan). Mi smo ranije donijeli  odluku da 16. juna  bude dan kada će, u slučaju izostanka institucionalnog dijaloga, prevoznici aktivirati naredne mjere. Nažalost, moramo konstatovati da u BiH, uprkos naporima, koraci ostaju spori, a nepodnošljivo čekanje na graničnim prelazima i dalje traje, što predstavlja dodatni razlog za nezadovoljstvo i pritisak", zaključuju iz Konzorcijuma.

 

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )