Prerađivači u Semberiji suočeni sa poskupljenjima ambalaže i repromaterijala NAJAVLJUJU POSKUPLJENJE PROIZVODNJE
Izvor: infobijeljina.com
×
1
Podijeli
FOTO: InfoBijeljina
Drastično poskupljenje goriva, repromaterijala te suša i izostanak padavina, ugrozili su ovogodišnju poljoprivrednu proizvodnju, ali i otežali rad prehrambnoj industriji.
Prerađivači se nadaju da će obezbjediti dovoljno voća i povrća i ispuniti ovogodišnji plan, ali upozoravaju da su prinuđeni da zbog poskupljenja cijene ambalaže kao i sirovina, povećati cijene gotovih proizvoda.
Na dobar rod povrća ove sezone mogu računati samo oni semberski poljoprivrednici koji su redovno navodnjavali i prihranjivali biljke.
Jedan od najvećih semberskih povrtara, Rade Jovičević u semberskom selu Trnjaci pod povrćem ima oko 170 dunuma, a očekuje da će proizvesti oko 300 tona paprike, krastavca, cvekle, kupusa, paradajiza.
Ozbiljna poljoprivredna proizvodnja nezamisliva je, kaže, bez navodnjavanja oranica.
- Tamo gdje se moglo navodnjavati sa strujom isplatilo se. Tamo gdje smo morali da koristimo naftu nismo imali neku računicu, generalno, navodnjavanje je spasilo povrće od suše. Na parcelama na kojima se nije moglo navodnjavati, prinosi su umanjeni za 60 odsto – kaže Jovičević za portal InfoBijeljina.
Prerađivači su povećali otkupne cijene, pa je proizvodnja povrća ipak isplativa ističe i Cvijetin Petrović iz Crnjelova. Papriku prodaje fabrici Sava.
- Na pijaci sam prodao oko 1.000 kutija paprike a u „Savu“ sam predao 10 tona. Plaćaju mi 80 pfeninga po kilogramu a kad uračunam i premiju, dobro je. Mnogo više mi se isplati ugovorena proizvodnja nego da prodajem na pijaci – kaže povrtar.
Prerađivači povrće ove godine plaćaju skuplje, ali ih više brine poskupljenje goriva i ambalaže koju teško i nabavljaju. Izuzetno teška sezona, ocjenjuje direktor Prehrambene industrije „Sava-Semberija“ Stevan Filipović.
- Prošle godine smo cisternu mazuta plaćali 18.000 maraka, ove godine je 54.000 maraka. Litar ulja bio je 1.37 KM a ove godine je 4.47 KM. Oko 300 % poskupili su folija, streč folija i tacne, staklena ambalaža je poskupila 115%. Preradu prilagođavamo dinamici kojom dobijamo ambalažu. Nadamo se da ćemo preraditi oko 1.200 tona voća i povrća i ispuniti ovogodišnji plan - naglašava Filipović.
On upozorava da će prerađivači morati poskupiti gotove proizvode jer samo tako mogu održati proizvodnju.
- Vodićemo računa i o svojim kupcima jer smo svjesni da oni poslednji plaćaju ceh, ali moramo pratiti tokove tržišta ako želimo opstati i biti konkurentni – kaže Filipović za InfoBijeljina.
Semberski prerađivači se drže tradicionalnih recepata za konzerviranje voća i povrća bez aditiva, pa gotove proizvode pored domaćeg lako prodaju i na probirljivim stranim tržištima.