Prerađivačka industrija RS vuče kompletan industrijski sektor na početku ove godine, a zahvaljujući učinku prerađivača povećan je i izvoz u ovoj oblasti.
Industrija RS izvezla je u januaru i februaru robu vrijednu 365,37 miliona ili 21,82 miliona KM više u odnosu na isti period 2015. godine. Uvoz se, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, istovremeno zaustavio na 499,93 miliona, što je za 29,92 miliona KM manje u odnosu na isti lanjski period.
Ukoliko se posmatra učinak po industrijskim sektorima najbolje rezultate je ostvarila prerađivačka industrija čiji je izvoz na godišnjem nivou porastao za 37,65 miliona na 351,2 miliona KM. Ostala dva sektora industrije nisu ostvarila ni približno dobre rezultate jer su godinu počeli sa padom izvoza. Sektor vađenja rude i kamena izvezao je robu vrijednu 6,63 miliona KM što je za 2,72 miliona manje u odnosu na prošlogodišnji učinak. Izvoz u oblasti proizvodnje proizvodnje električne energije, gasa, pare i klimatizacije vrijedio je 7,55 miliona i pao je za čak 13,11 miliona KM.
Za razliku od izvoza u sva tri industrijska sektora došlo je do pada uvoza. Prerađivačka industrija smanjila je uvoz za sedam miliona na 458,43 miliona KM, dok je uvoz u sektoru vađenja rude pao na 22,03 miliona na 38,82 miliona KM. Uvoz preduzeća u sektoru proizvodnje električne energije, gasa, pare i klimatizacije iznosio je 2,68 miliona ili 890.000 KM manje na godišnjem nivou.
Direktor banjalučke "Vitaminke" Žarko Mikić kaže da su to ohrabrujući podaci jer domaćim firmama izvoz predstavlja spas.
- Ovo je i dokaz da imamo proizvode za treća tržišta koja su nam jedina alternativa jer kupovna moć u BiH i na području regiona opada - kaže Mikić.
On je istakao da samo izvozno orijentisane firme mogu opstati u konkurenciji sa velikim svjetskim kompanijama koje osvajaju naše tržište.
- Najbolji primjer je industrija sokova jer je domaće tržište preplavljeno proizvodima inostranih proizvođača koji čak nisu ni prisutni na sopstvenom tržištu, a kod nas imaju primat - kaže Mikić.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović kaže da se prerađivači sve više okreću inotržištu jer domaće ne može apsorbovati proizvode dok je na pad izvoza drugih sektora uticalo smanjenje svjetske tražnje.
- Rudnici u Prijedoru nisu radili u januaru jer je slaba potražnja za rudama i sirovinama vezanim za gvožđe, čelik i obojene metale na svjetskom tržištu oborila njihovu cijenu i u tome se može prepoznati pad izvoza od početka godine. "Elektroprivreda RS" pokazuje znake slabosti i to utiče na sektor proizvodnje električne energije - kaže Pavlović i dodaje da razvoj alternativnih izvora energije postepeno gasi naše komparativne prednosti.