FOTO: GS

SARAJEVO - Pokušaji prekompozicije vlasti na nivou BiH, koje u djelo nastoji da sprovode bošnjački blok "trojka" s ciljem da kadrovi SNSD-a budu smijenjeni sa ključnih pozicija, a da umjesto njih fotelje zauzmu funkcioneri opozicionih stranaka sa srpskim predznakom, nikako da urode plodom već mjesecima, a istovremeno se, doduše zasad stidljivo, javljaju nagovještaji da bi iz vlasti mogla da "izleti" upravo "trojka".

Iako su mnogi uvjeravali da će "trojka", HDZ i opozicione stranke iz Srpske (SDS, PDP i Lista za pravdu i red) vrlo brzo potpisati sporazum i ozvaničiti vladajuću strukturu bez SNSD-a, do toga nije došlo. Jedan od razloga je snaga koju SNSD ima u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH jer sa tri delegata odlučuje da li će i biti kvoruma za održavanje sjednice, a drugi je na adresi HDZ-a Dragana Čovića.

Odbijanje Čovića da po svaku cijenu prihvati promjenu partnera u vlasti naišlo je na kritike i na nedavnoj sjednici PIK-a na kojoj su se mogle čuti oštre riječi na račun šefa HDZ-a. Ipak, Čović zasad ne popušta i ističe jasne uslove, a to su evropski zakoni plus izmjene Izbornog zakona BiH koje će omogućiti ravnopravan položaj za Hrvate. Kako federalna "trojka" nema sluha za to, mjesecima traje svojevrsna kriza vlasti u Sarajevu. Iako lider NiP-a Elmedin Konaković, koji je i ministar spoljnih poslova BiH, tvrdi da je SNSD "pometen bagerom", kadrovi te stranke i dalje su na pozicijama u Savjetu ministara i Domu naroda te traže od njega da im vrati bager koji su mu poklonili jer ništa nije uradio o tom pitanju.

I dok "trojke" iz Srpske i FBiH pokušavaju da istisnu i Čovića iz vlasti, razgovori o prekompoziciji vlasti u Sarajevu, prema tvrdnjama upućenih, idu u suprotnom smjeru. Potvrda toga su i posljednji susreti srpskog člana Predsjedništva BiH Željke Cvijanović sa predsjedavajućom Savjeta ministara Borjanom Krišto (HDZ BiH), ali i sa liderom SDA Bakirom Izetbegovićem. 

Cvijanovićeva, koja je i potpredsjednica SNSD-a, sa Krišto je razgovarala u četvrtak, a ukazale su na potrebu što skorijeg usvajanja budžeta kako bi organi na nivou BiH mogli nesmetano da funkcionišu. Cvijanovićeva je, uz to, imala dug i sadržajan razgovor sa Izetbegovićem u petak na bajramskom prijemu koji je organizovao poglavar Islamske zajednice BiH Husein Kavazović.

- Sve je jasnije, čak i u FBiH, da se federalna "trojka" nije snašla u vlasti na zajedničkom nivou i da vodi politiku koja će, iako oni tvrde suprotno, potpuno blokirati institucije i zaustaviti evropski put zemlje. S druge strane, u SDA sve više jača stav da je to potrebno prekinuti odmah, a ne čekati naredne izbore. I matematički je moguće da dođe do prekompozicije vlasti, ali u sasvim drugom smjeru u odnosu na onaj koji zagovara "trojka" i opozicija iz Republike Srpske. Sigurno je da će do ljeta biti još sličnih susreta, a možda i konkretnih poteza - kaže sagovornik "Glasa" upućen u situaciju na zajedničkom nivou vlasti.

A da je u parlamentu BiH, posebno u Predstavničkom domu sve matematički moguće, pominje se otkako je bošnjački blok počeo sa inicijativama za smjenu kadrova SNSD-a. 

Predstavnički dom, naime, broji 42 člana, od kojih je 28 iz FBiH i 14 iz Srpske, a jedna od varijanti ukazuje da je "trojku" moguće izbaciti iz vlasti ako iza toga stanu SNSD, SDA, DF i Srpski klub te HDZ ili da, eventualno, umjesto DF-a, čiji je lider Željko Komšić i hrvatski član Predsjedništva što nije po volji Čovićeve stranke, uz njih stanu manje bošnjačke stranke koje imaju poslanike u tom domu. 

SDA, s druge strane, u Domu naroda ima dva delegata u bošnjačkom klubu, a preostala tri dolaze iz DF-a, SBiH i NiP-a koji jedini od stranaka "trojke" ima predstavnike u tom dijelu Parlamentarne skupštine jer delegata iz SDP-a i NS-a nema u ovom mandatu.

Potpredsjednik SDA i zamjenik predsjedavajućeg poslaničkog kluba u Predstavničkom domu Edin Ramić kaže da je od početka govorio da "trojka" nema kapacitet da izbacuje bilo koga iz vlasti na nivou BiH te da jedino ona može da bude izbačena. 

- Što se tiče pozicije SDA, nismo zainteresovani da u ovakvoj atmosferi i ovakvom ambijentu ulazimo u vlast na bilo kojem nivou - rekao je Ramić. 

Na pitanje kakva bi, po mjeri SDA, ta atmosfera trebalo da bude, Ramić kaže da se treba fokusirati na ono što je potrebno da se uradi u BiH pa da "onda vidimo ko to može uraditi". 

- Očigledno je da je prilikom formiranja ove vlasti jedino bilo bitno da se podijele fotelje, a nije postignut nikakav dogovor u ovom mandatu i sa kojim partnerima se to može realizovati - zaključio je Ramić u izjavi za "Glas". 

Stav o političkim previranjima u Sarajevu iznio je i portparol SNSD-a Radovan Kovačević. 

- Mi ćemo i u budućnosti raditi ono što smo uvijek radili, štititi interese Republike Srpske i svih njenih građana, tražeći partnere iz Federacije BiH koji su spremni, na bazi Ustava BiH i ravnopravnosti dva entiteta i tri konstitutivna naroda, raditi na korist i u interesu svih - izjavio je za "Glas" Kovačević koji je i delegat u Klubu Srba u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH. 


Marfijevo djelo 
O tome da zapravo "trojka" po broju glasova nije izborni pobjednik u bošnjačkom biračkom korpusu, nedavno je govorio i sam Dragan Čović. On je jednom prilikom indirektno poručio da je tadašnji američki ambasador Majkl Marfi bio taj koji je HDZ motivisao da napravi vlast sa strankama "trojke".

Poslanički klubovi 

SDA 8

SNSD 5

SDP BiH 5

SDS/PDP/ Za  5

pravdu i red 

HDZ BiH  4

DF 3

NiP 3

Srpski klub  3

Nes 2

Naša stranka 2

BHI KF 1

Šemsudin Mehmenović

(nezavisni poslanik) 1

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )