FOTO: srna.rs

Reproduktivno zdravlje kao jedan od prioriteta moderne medicine podrazumijeva i moderne pristupe kontrole i eventualnog liječenja, za šta su potrebni i savremeni medicinski tretmani, ali i edukovan kadar koji razmjenjuje svoja iskustva, zaključeno je na međunarodnom skupu ginekologa organizovanom u Trebinju, zbog čega je, kako je rečeno, i upriličen ovaj susret.

Na skupu, na kojem je učestvovalo 150 ginekologa iz Republike Srpske, Federacije BiH, Srbije i Crne Gore, predstavljeni su Nacionalni vodič antenatalne zaštite i trudnička knjižica, koja bi trebalo da postane jedinstvena u Srpskoj, te su razmijenjena iskustva i znanja iz ove oblasti.
 
Na skupu pod nazivom "Antenatalna zaštita" predavači su iz Banjaluke, Doboja, Mostara, Tuzle, Beograda, Novog Sada, Splita, Ljubljane i Beča.
 
Predsjednica Udruženja ginekologa i opstetričara Republike Srpske Vesna Ećim Zlojutro rekla je da u Srpskoj postoje odlični stručnjaci kojima je potrebno obezbijediti dobre uslove, navodeći da su ovakvi simpozijumi važni za svaku struku, naročito za medicinsku.
 
"Mi sada imamo vodič o trudnoći, ima i stvari koje smo dodali, a koje ranije nisu rađene, kao što je torč test i slično", navela je Zlojutro.
 
Predstavnik tuzlanske Klinike za ginekologiju i akušerstvo Igor Hudić je potvrdio da je ovo izvrsna prilika za razmjenu iskustva i sticanje novih znanja.
 
On je rekao da na ovaj način upoređuju i prilagođavaju vodiče koji postoje u Republici Srpskoj i Federaciji BiH, te da je ovo prilika da se oni ažuriraju i naprave nešto što će biti primjenjivo na području cijele BiH.
 
Predstavnik Agencije UN za seksualno i reproduktivno zdravlje Džon Mosoti rekao je da ova agencija podržava unapređenje kapaciteta zdravstvenih profesionalaca i profesionalaca u ministarstvima zdravstva kako bi pružali kvalitetne zdravstvene usluge.
 
"U saradnji sa ministarstvima zdravlja u oba entiteta i Brčko distriktu pokrenuli smo istraživanje kako bismo utvrdili kapacitete kojima raspolažu entiteti i Brčko distrikt kada je riječ o prevenciji raka grlića materice i raka dojke", pojasnio je Mosoti.
 
Predstavnica Klinike za ginekologiju Bolnice Mostar Vajdana Tomić rekla je novinarima da su ovakvi događaji izvrsna prilika za sticanje novih znanja i usvajanje najnovijih preporuka, jer je poznato da je perinatalogija grana ginekologije koja se bavi trudnoćom, a antenatalna zaštita ključna, koja, ako je kvalitetna, i ishod je dobar.
 
Skup je organizovalo Udruženje ginekologa i opstetričara Republike Srpske.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )