Aktuelno Predsjedništvo BiH je 2015. godine donijelo Odluku o izuzimanju dijelova naoružanja iz programa "Opremi i obuči" koje je predmet uništavanja, čime je van snage stavljena odluka iz 2010. kojom je predviđeno njegovo uništenje, pokazuju dokumenti ko
Predsjedništvo BiH je ovu odluku donijelo 10. novembra 2015. godine.
U Članu 1 ove odluke, koja je u posjedu Srne, odobrava se izuzimanje dijelova naoružanja iz programa "Opremi i obuči" a koje je predmet uništavanja u skladu sa odlukom Predsjedništva BiH od 26. avgusta 2010.
U Članu 2 aktuelni sastav Predsjedništva BiH je zadužio "Ministarstvo odbrane BiH da postupak izuzimanja dijelova naoružanja realizuje u vlastitim kapacitetima te dijelova naoružanja evidentira kao perspektivnu vojnu imovinu".
U Članu 3 se navodi da se ovom odlukom stavlja van snage dio Odluke Predsjedništva BiH od 26. avgusta 2010. u dijelu koji se odnosi na uništavanje kompletnih sredstava naoružanja.
Predsjedništva BiH je 2010. godine donijelo odluku da se uništi višak naoružanja i municije Oružanih snaga BiH, a prema dokumentima koji su u posjedu Srne, tu odluku od 26. avgusta 2010. potpisao je predsjedavajući Haris Silajdžić.
Rješenje o uništenju naoružanja 1. septembra iste godine potpisao je tadašnji ministar odbrane Selmo Cikotić.
Na spisku je, između ostalog, bilo 116 haubica od 155 milimetara, 127 mitraljeza, 232 puškomitraljeza, osam oklopnih transportera i više od 30 automatskih pušaka.
Prema dopisu iz Ambasade SAD od 5. juna 2017. godine upućenom MIP-u BiH, u koji je Srna imala uvid, navodi se da naoružanje iz programa "Opremi i obuči" nakon korišćenja treba da bude vraćeno SAD, osim ako američka Vlada ne da saglasnost za neku drugu opciju.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik juče je izjavio novinarima u Istočnom Sarajevu da je aktuelno Predsjedništvo BiH promijenilo odluku o uništavanju dijela naoružanja u FBiH, tako da u ovom entitetu trenutno, između ostalog, postoji i više od stotinu haubica koje mogu u svako vrijeme da budu upotrijebljene.
"Predstavnici Saveza za promjene, ojačavajući bosansku liniju i izdajnički se odnoseći prema Republici Srpskoj, donijeli su odluku da se ne uništi oružje iz programa `Opremi i obuči` u FBiH", naveo je Dodik.
On je podsjetio da je odluka o uništavanju tog naoružanja donesena 2010. godine kada je član Predsjedništva bio Nebojša Radmanović, a predsjedavajući Haris Silajdžić.
Tadašnjom odlukom, pojasnio je Dodik, više od 30.000 pušaka, 105 haubica i drugog oružja takozvane Armije BiH trebalo je da bude uništeno.
Iz Kabineta člana Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Mladena Ivanića demantuju ove navode, tvrdeći da
"Predsjedništvo BiH 2015. godine nije donijelo nikakvu odluku kojom bi od uništavanja bilo izuzeto teško naoružanje (haubice, oklopni transporteri, mitraljezi, puškomitraljezi)".
Odlukom iz 2015. godine Predsjedništvo je samo omogućilo da se prije uništavanja pojedini dijelovi naoružanja koriste kao rezervni dijelovi, saopšteno je iz kabineta srpskog člana Predsjedništva BiH.