FOTO: null

Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH izdvaja značajna sredstva za infrastrukturu za područja gdje žive raseljena lica i povratnici...

Bijeljina je bila domaćin čelnicima 32 grada i opštine u BiH koji su potpisali sporazume o saradnji na realizaciji infrastrukturnih projekata na prostorima gdje žive raseljena lica i povratnici. Sporazume su potpisali sa ministarkom za ljudska prava i izbjeglice BiH Semihom Borovac, koja je prvi put boravila u zvaničnoj posjeti Bijeljini. Da se sporazumi potpišu upravo u Bijeljini, inicirao je zamjenik ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH, Predrag Jović, jer kako je istakao, ,,Bijeljina dobija najviše sredstava koja se usmjeravaju za sedam infrastrukturnih projekata”.

- Ministarstvo svake godine izdvaja određena sredstva za infrastrukturu na prostorima gdje žive raseljena lica i povratnici, a pored raspodjele ovih sredstava, ubrzo će uslijediti i javni poziv za 2016., 2017. i 2018. godinu.  Obaveza Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH je da obezbijedi osnovne uslove za život raseljenim licima i povratnicima, kaže Jović i dodaje da se uporedo radi na još četiri značajna projekta čija vrijednost iznosi od 400 do 500 miliona maraka.

Krov nad glavom i održivi razvoj

Jedan od najvećih projekata je Regionalni stambeni program vrijednosti preko 100 miliona KM, a planirano je da se uradi 5.400 kuća, odnosno da se za 5.400 domaćinstava obezbijedi krov nad glavom. Riječ je o isključivo donatorskim sredstvima EU, vlada Amerike, Turske, Kine itd., a osim izgradnje kuća, cilj projekta je i da se obezbijedi održiv razvoj, ističe Jović.

- Realizacijom Regionalnog stambenog programa rješava se problem stambenog zbrinjavanja raseljenih lica i povratnika, ali pored krova nad glavom, neophodno je obezbijediti i uslove za održiv razvoj. To podrazumijeva obezbjeđenje komunalne i socijalne infrastrukture, pravo na rad, pravo na zapošljavanje, te pravo na zdravstvenu i socijalnu zaštitu, kaže Jović. Prema njegovim riječima, ministarstvo nastoji da se rješi i pitanje velikog broja kolektivnih centara u kojima još uvijek živi više od 7.000 socijalno ugroženih osoba.

On je izrazio očekivanje da će vrlo brzo doći na red i Zakon o socijalnom stanovanju, koji bi definisao i riješio određene nedoumice.


Nacionalne manjine i dijaspora

Jović dodaje da je jedan od većih projekata ministarstva, briga o nacionalnim manjinama.

- Za Rome, kao najugroženiju nacionalnu manjinu, godišnje izdvajamo dva miliona konvertibilnih maraka, a sredstva se usmjeravaju za stanovanje, zdravstvenu zaštitu, te obezbjeđenje posla preko Biroa za zapošljavanje, pojašnjava Jović.

On podsjeća da je Bijeljina poslije Tuzle, drugi grad u BiH u kom je najviše romske populacije, tako da je za ove namjene prošle godine u Bijeljinu usmjereno oko 200.000 konvertibilnih maraka.

- Ove godine će se iz ministarstva izdvojiti 100.000 KM, a od Karitasa 150.000 KM za rješavanje problema romske populacije u Bijeljini, kaže Jović.

On dodaje da se svake godine iz ministarstva izdvajaju i određena grant sredstva koja se usmjeravaju za poboljšanje ljudskih prava na području BiH. Takođe, jedan od veoma značajnih projekata je projekat Vlade Švajcarske, odnosno uspostavljane jačih veza sa dijasporom i povezivanje privrednika.

- Nekoliko opština u BiH već imaju kancelarije za dijasporu, a planiramo da to uskoro učinimo i u Bijeljini, jer imamo potencijal koji možemo ponuditi zainteresovanim privrednicima, kaže za ,,Semberske novine’’ zamjenik ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH, Predrag Jović.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )