Studijski programi medicine, prava i pedagoških zanimanja ostaju na privatnim fakultetima, potvrđeno je amandmanom koji je usvojen Strategijom razvoja obrazovanja za period 2016-2021.
"Biće pooštreni kriterijumi za osnivanje, akreditaciju i licenciranje studijskih programa medicine, prava i pedagoških zanimanja", glasi amandman koji je usvojen strategijom i čime je stavljena tačka na prvobitni prijedlog da se ukinu ova tri obrazovna profila na visokoškolskim ustanovama u privatnom vlasništvu u RS.
Ostaje, dakle, mogućnost upisa na ove navedene studijske programe na privatnim visokoškolskim ustanovama, a pooštreni kriterijumi za njihovo osnivanje biće propisani zakonom i podzakonskim aktima.
Jer, novi Zakon o visokom obrazovanju će, kako naglašavaju u Ministarstvu prosvjete i kulture RS, biti u potpunosti usklađen sa strategijom, koju su poslanici Narodne skupštine RS u konačnici i usvojili u srijedu.
Navedenim amandmanom, takođe, djelovalo se na inicijativu iz Prijedloga dokumenta da se "na privatnim visokoškolskim ustanovama ne mogu organizovati studijski programi za medicinska, pravna i pedagoška zanimanja", a što je izazvalo burne i višemjesečne reakcije jednog dijela akademske zajednice.
Radovan Klincov, direktor Univerziteta za poslovne studije, kaže za "Nezavisne" da je na ovaj način Ministarstvo prosvjete i kulture RS uvažilo stav Rektorske konferencije RS.
"Jasno je da će ipak kvalitet biti mjerilo i za upis na fakultete u državnom i privatnom vlasništvu, a ne priroda vlasništva, i to i jeste ono što smo tražili. Kvalitet i jeste jedini i pravi parametar", istakao je Klincov.
Radoslav Grujić, rektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu i predsjedavajući Rektorske konferencije u RS, podsjeća da je veoma važna saradnja referentnih klinika sa fakultetima.
Odnosno, ona mora postojati kada se realizuje studij medicine na privatnim fakultetima i to kao jedan od osnovnih kriterija.