FOTO: InfoBijeljina

Od ponedjeljka, 5. maja, penzioneri u FBiH dobiće povećane penzije u skladu s redovnim usklađivanjem koje za ovu godinu iznosi 4,49 posto.

Najniža penzija biće uvećana sa dosadašnjih 573,53 KM na 599,28 KM, dok će zagarantovana iznositi 715,21 KM, u odnosu na prethodnih 684,48 KM.

Prosječna penzija korisnika samostalnih primanja, kojih je u aprilu bilo više od 370 hiljada, sada iznosi 759,36 KM, naspram 726,44 KM koliko je bila prethodni mjesec.

Uprkos povećanju, udio penzije u odnosu na prosječnu platu u FBiH ostaje nepovoljan, jer prosječna samostalna penzija pokriva manje od 49 odsto prosječne plate.

Nezadovoljstvo među penzionerima raste, posebno jer zakon koji bi promijenio način usklađivanja penzija još nije upućen u parlamentarnu proceduru. Umjesto da se izračun zasniva na bruto domaćem proizvodu (BDP), penzioneri traže da se koristi rast prosječne plate kao osnovni parametar.

S obzirom na to da se usklađivanje primjenjuje retroaktivno od 1. januara 2025. godine, uz penziju za april biće isplaćene i razlike za januar, februar i mart. Najviša penzija, koja je zakonom ograničena na pet najnižih penzija, raste sa 2.867,65 KM na 2.996,40 KM.

Iako za vanredno povećanje trenutno nema uslova, planirano je da u drugoj polovini godine bude isplaćeno dodatnih 70 miliona KM kroz jednokratnu pomoć penzionerima.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )