Čelnici pojedinih republičkih institucija mogli bi biti javno saslušani u vezi sa djelovanjem tokom prošlogodišnjih katastrofalnih poplava.
Taj prijedlog biće iznesen na sjednici Anketnog odbora za utvrđivanje djelovanja nadležnih institucija tokom poplava koje su Republiku Srpsku zadesile u maju prošle godine. Odbor, koji je formiran u sklopu Narodne skupštine Srpske, trebalo bi da se sastane početkom idućeg mjeseca.
Član Anketnog odbora Branislav Borenović kaže da je pregledao materijale koji su im dostavljeni i da su mnoga pitanja ostala bez odgovora.
- Zatražiću da obavimo neku vrstu ispitivanja, jer imamo pravo da pozovemo na javno saslušanje čelnike institucija, ustanova i javnih preduzeća kako bismo se upoznali sa njihovim postupanjem. Imam pitanja i za ministra finansija i Vladu RS, direktore i druge koji su bili dužni da djeluju tokom poplava. Na sjednici Anketnog odbora predstaviću spisak rukovodilaca institucija sa kojima bi trebalo da budu obavljeni razgovori - rekao je Borenović.
On kaže da u dostavljenim izvještajima mnoge stvari nisu jasne.
- Izvještaji su prilično konfuzni, stari i ne daju kvalitetne informacije odboru koji na osnovu njih treba da sačini kvalitetan izvještaj - smatra Borenović.
Anketni odbor je u novom sazivu, koji je imenovan poslije konstituisanja Narodne skupštine, prvi put zasjedao u drugoj polovini aprila. Tada su se upoznali sa izvještajima institucija i ustanova o njihovom radu tokom poplava. Predsjednik odbora Jasna Lukić kazala je da su im iz Vlade, ministarstava, Republičke uprave civilne zaštite, Robnih rezervi, povjerenika koji su bili imenovani za Šamac i Doboj, nevladinih organizacija i sa drugih adresa pristigla tri velika registratora dokumenata.
- U toku je kreiranje preliminarnog izvještaja o postupanju tokom prošlogodišnjih poplava, a on bi trebalo da bude razmatran na drugom sastanku odbora početkom juna. Izvještaj bi se mogao naći na sjednici Narodne skupštine RS u julu - rekla je Lukićeva.
Anketni odbor Narodne skupštine RS je privremeno tijelo formirano sa zadatkom da analizira aktivnosti koje su za vrijeme i neposredno poslije poplava sprovođene na lokalnom i republičkom nivou.
Šteta od poplava u Srpskoj procijenjena je na oko dvije milijarde maraka.
Jasna Lukić je kazala da nisu tačne tvrdnje člana Anketnog odbora Zdravka Krsmanovića da ni godinu nakon poplava odbor nije dobio izvještaj o utrošku 114 miliona KM iz Fonda solidarnosti za obnovu RS.
- U pristiglim materijalima je izvještaj Ministarstva finansija RS u kojem je data tabela isplata iz Fonda solidarnosti. Jedina zamjerka je da su podaci iz septembra i trebalo bi da budu dopunjeni - rekla je Lukićeva i dodala da ne može biti ništa sakriveno, jer rad Fonda prati i njegov Upravni odbor na čijem je čelu poslanik iz opozicije.
Izvještaje dostavili
* Vlada RS
* Lokalne zajednice
* Civilna zaštita
* Robne rezerve
* Povjerenici
* Nevladin sektor