FOTO: null

Sezona požara je počela, a helikopter za zaštitu i spasavanje i gašenje požara, koji se sedmu godinu nalazi u hangaru Federalne uprave policije u bazi na aerodromu u Sarajevu, mogao bi biti osposobljen tek za nekoliko mjeseci, i to uz pretpostavku da će b

Vlada FBiH je prije šest mjeseci donijela zaključak da ovaj helikopter bude stavljen u funkciju, a prije mjesec i po je donijela odluku da on bude dat na korištenje Federalnoj upravi civilne zaštite koja će snositi sve troškove.

Fahrudin Solak, direktor Federalne uprave civilne zaštite, kazao nam je juče da bi inženjeri iz "Bella", koji je proizvođač ovog helikoptera, trebalo da dođu ovaj mjesec i vide da li on može biti doveden u letačko stanje, te koliko će to koštati i koliko bi trajao remont.

"Helikopter nije upaljen od kako je vraćen iz Srbije. Naši ljudi, piloti i tehničari, rekli su da može biti osposobljen, ali čekamo nalaz inženjera iz Bella. Neke naše procjene govore da bi trebalo oko milion KM, uključujući i opremanje. Planirano je da se osposobi za noćno letenje, da se ugradi vitlo za izvlačenje unesrećenih i kuka za prenos vedra za gašenje požara. To bi bio civilni helikopter i mnogo bi lakše i brže išlo njegovo angažovanje nego angažovanje helikoptera Oružanih snaga BiH", istakao je Solak i dodao da očekuje da bi za tri do četiri mjeseca ovaj helikopter mogao da poleti.

Naglasio je da bi on, da je ranije bio stavljen u funkciju, bio primijenjen u niz slučajeva, te da je dobro što je Vlada FBiH odlučila da ga koristi.

"Imali smo slučaj izmiještanja pacijenta iz Sarajeva u Sloveniju, ali se moralo čekati jutro. I prošle godine smo imali unesrećenog na Zelengori isto pred mrak pa smo tražili pomoć EUFOR-a preko Brisela. Pomoći će i u gašenju požara", kazao je Solak i dodao da imamo dobre pilote u Oružanim snagama BiH koji nakon demobilisanja mogu letjeti još deset godina.

U FBiH su samo tokom vikenda bile aktivne na desetine požara, srećom mahom manjih. Najčešći uzrok je ljudski faktor, odnosno proljetno čišćenje.

Sajid Ramić, načelnik Službe civilne i protivpožarne zaštite općine Sanski Most, istakao je da je helikopter potreban, posebno u ovom periodu.

"Mi imamo puno šume i velika je mogućnost da nam helikopter puno i zatreba. Ima kod nas i miniranog područja gdje ne možemo prići i gasiti sa zemlje", dodao je Ramić.

Husein Hodžić, pomoćnik načelnika za civilnu zaštitu općine Konjic, kazao je da će ovaj helikopter dobro doći mada ima mali kapacitet u gašenju većih požara, upola manji od helikoptera OS BiH, ali bi pomagao kod evakuacije unesrećenih, te je dobro i što bi imao noćno izviđanje.

Kada je u pitanju požar kod mjesta Dabića Kuće, za koji je tražen angažman helikoptera OS BiH, koji pak zbog jakog vjetra nije uspio ugasiti ga, Hodžić je juče kazao da on još nije ugašen, ali da zasad nisu ugrožene kuće.

U Sanskom Mostu vatrogasci su uspjeli staviti pod kontrolu požar koji je zahvatio nekoliko hektara četinarske šume na području sela Otiš, u blizini Lušci Palanke.

Komandir Vatrogasne jedinice Sanski Most Edin Gubelić istakao je da se linija požara prostirala na više od dva kilometra, a gašenje otežava to što se radi o području kontaminiranom minama iz proteklog rata.

Rekao je i da svi apeli i upozorenja građanima da budu krajnje oprezni i obazrivi prilikom paljenja vatre u prirodi nisu urodili plodom budući da je samo u posljednjih petnaestak dana registrovano 15 manjih ili većih požara.

Osim pomenutih požara, vatrena stihija je bila aktivna i pored Boračkog jezera, ali nema tendencija širenja i ne prijeti da ugrozi stambene objekte. Požar je evidentiran i u Goraždu na području mjesne zajednice Zupčići, koji je pod kontrolom i ne prijeti objektima. Na području općine Sapna aktivan je požar koji je izbio u nedjelju, a nadgledaju ga šumari i policija, a ni tu intervencija nije moguća jer se požar nalazi u rejonu minskog polja. Na planinskom prevoju Korićina, Kanton 10, požar je aktivan nekoliko dana, ali je spriječeno širenje požara na visoku šumu jele i bukve.

U RS za 24 časa 54 požara

Uprava civilne zaštite RS ponovo je zbog enormnog povećanja broja požara apelovala na stanovništvo da ne pali vatru prilikom proljećnog uređivanja zemljišta.

"Prilikom uništavanja biljnog otpada na posjedima otvoreni plamen veoma pažljivo koristite jer se u aktuelnim meteorološkim uslovima lako otrgne kontroli", navodi se u saopštenju Civilne zaštite Republike Srpske.

U saopštenju se dodaje da su u protekla 24 časa u RS registrovana 54 požara, dok ih je šest još aktivno, ali su pod kontrolom.

Iz Područnog odjeljenja civilne zaštite Sokolac upozoravaju da je na području sarajevsko-romanijske i gornjodrinske regije u protekla 24 časa ugašeno 25 požara, čime je i u aprilu nastavljen trend učestalih požara, te su zatražili i veće angažovanje policije na utvrđivanju uzroka.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )