FOTO: InfoBijeljina.com

Povrtari pripremaju rasad kupusa i nadaju se boljoj proizvodnoj sezoni. Šta će biti do sljedeće sezone pitanje je koje muči sve povrtare. Dnevnica raste, a radnika je sve manje.

Jedan od većih semberskih povrtara Veljko Kordić iz Crnjelova ovih dana ima pune ruke posla. Proizvodi rasad kupusa za oko 30 plastenika, odnosno 3.000 kvadrata. 

- Dobro razvijen i ukorijenjen rasad ključan je za rod, pa se mora voditi računa o kvalitetnom sjemenu, supstratu, adekvatnoj temperaturi i zaštiti. Plastenike zagrijavamo na optimalnu temperaturu, preduzimamo sve agro-tehničke mjere. Rasađujemo ga oko 5. februara ukoliko nam vremenski uslovi to dozvole. Nekad nam se ovaj posao isplati, nekad i ne. Karton kupusa nekad košta 5 maraka, a zna biti i 20 maraka. Nelojalna konkurencija nas ubi. Uvozi se iz Albanije, Makedonije, ko zna otkuda. Dešava se da ne možemo prodati pa kupus zaoremo na njivi - priča ovaj ugledni povrtar za portal InfoBijeljina. 


Agronom Vanja Nestorović upozorava da se greške koje se naprave u proizvodnji rasada ne mogu ispraviti. 

- U Semberiji se siju uglavnom hibridi vegetacije 55 do 60 dana. Pored izbora dobrog hibrida veoma je važno da supstrat ne bude previše vlažan. Tamo gdje se prostor ne može provjetravati, a pritome imamo duže oblačne periode, pojavljuju se gljive zbog kojih poliježe rasad. U takvim slučajevima  potrebno je odraditi tretman propamokarbom. Kad se rade profesionalni supstrati u ranoj fazi nema prihrane, ali posle određenog perioda treba  rasad prihraniti NPK đubrivima i dodati biostimulatore. Bitno je da se dobro odnjeguje rasad, da se iznosi rasad dobrog korjenovog sistema sa nekih pet do sedam listova, ali to ipak zavisi od vremenskih uslova - kaže Nestorović. 


Dok povrtari pripremaju rasad ranog kupusa, čiji se prinos kreće od 700 – 750 kilograma po plasteniku, čekaju kupce za poluzimac i zimac.

Prodaja nekad dobra nekad lošija, ali problem radne snage sve je veći. Šta će biti do sljedeće sezone pitanje je koje muči sve povrtare. Dnevnica raste, a radnika je sve manje. Prosječna starost sezonaca uglavnom je od 60 do 65 godina, pa je četiri radnika dnevno sve teže obezbijediti. Mnogi  povrtari strahuju da će biti prinuđeni da smanjuju proizvodnju.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 2 )