Sanacija oštećenja na ulicama, asfaltiranje makadamskih ulica, smanjenje broja parking mjesta, bolje osvjetljenje ulica, samo su neke od predloženih mjera u Bijeljini čime bi se povećala bezbjednost učesnika u saobraćaju.
Naime, u proteklih 11 mjeseci na područuju Policijske uprave Bijeljina u saobraćajnim nesrećama poginulo je 17 osoba.
U 69 saobraćajnih nezgoda 74 osobe zadobile su teške tjelesne povrede, dok su se u istom periodu dogodile i 274 nezgode sa lakim tjelesnim povredama.
Statistika pokazuje da su najčešći uzroci saobraćajnih nezgoda neprilagođena brzina vožnje, vožnja u alkoholisanom stanju ali i neadekvatna saobraćajna infrastruktura.
U Semberiji je registrovano oko 40.000 motornih i više od 5.000 teretnih vozila i traktora. Broj putničkih i motornih vozila se se iz godine u godinu povećava, a saobraćajna infrastruktura ostaje ista. Uprkos mjerama koje preduzimaju nadležni, broj saobraćajnih nezgoda na području koje pokriva Policijska uprava Bijeljina, se povećava.
Građani Bijeljine smatraju da vozači, ali i pješaci moraju biti oprezniji u saobraćaju.
– Saobraćajni propisi se moraju poštovati, naročito brzina i prvenstvo prolaza. Mlađi vozači, a i oni koji voze „bijesna” kola znaju se ponašati bahato. I pješaci i biciklisti nekada prave probleme. Zato policija mora djelovati i preventivno i represivno – kaže Ljuban Dugić, dugogodišnji vozač iz Bijeljine.
Redovnim kontrolama učesnika u saobraćaju pripadnici Saobraćajne policije doprinose povećanju bezbjednosti na ovom području, kaže inspektor za bezbjednost saobraćaja u Policijskoj upravi Bijeljina Radenko Knežević.
– Statistika pokazuje da su najčešći uzroci saobraćajnih nezgoda neprilagođena brzina vožnje, vožnja u alkoholisanom stanju, ali i neadekvatna saobraćajna infrastruktura na pojedinim tzv „kritičnim” tačkama. Saobraćajne nezgode se događaju od 10 do 14 časova kada je frekvencija saobraćaja najveća, dok se saobraćajne nezgode sa poginulim licima i tjelesnim povredama događaju najčešće u uslovima smanjenje vidljivosti, dakle noću i to u dane vikenda – kaže Knežević.
On dodaje da je u ovoj godini broj povrijeđenih i stradalih pješaka smanjen dok je drastično povećan broj vozača motocikla i mopeda, te je iz ove kategorije samo u ovoj godini poginulo šest vozača.
Sagledavajući stanje putne infrastrukture i analizirajući probleme u saobraćaju, Policijska uprava Bijeljina ukazuje na uočene nedostatke. Redovno upućuju dopis gradskoj upravi kojim se, u cilju povećanja bezbjednosti svih učesnika u saobraćaju, od nadležnih traži intenziviranje aktivnosti.