Potvrđena optužnica protiv devet lica u predmetu „Rudnik soli“, među njima poslanik u Parlamentu BiH
Izvor: InfoBijeljina/Srna
×
0
Podijeli
FOTO: glassrpske
Opštinski sud Gračanica potvrdio je optužnicu tuzlanskog Kantonalnog tužilaštva protiv devet lica u predmetu „Rudnik soli Tuzla“, saopšteno je danas iz Tužilaštva.
Optužnica je potvrđena protiv Envera Bijedića (61), lidera Socijaldemokrata BiH i poslanika u Parlamentarnoj skupštini BiH, Dženana Mujkića (51) i Atifa Mujkića (78), odgovornih lica u firmi „Majning end driling“ (Mining & Drilling) iz Gračanice, te Amira Sušića (61) i Aziza Čačkovića (58), bivših direktora u Rudniku soli Tuzla.
Opštinski sud je potvrdio optužnicu i protiv Amira Tursunovića (48), bivšeg predsjednika Nadzornog odbora Rudnika, Asmira Hasića (45), bivšeg ministra privrede Tuzlanskog kantona, Suada Fejzića (56) i Nermina Uljića (56), odgovornih lica i članova Komisije za uvid u tehničku opremljenost ponuđača po tenderu za izvođenje radova na istražno-eksploatacionim bušotinama u Rudniku soli Tuzla.
Bijedić i Mujkići optuženi su za krivično djelo udruživanje radi činjenja krivičnih djela u sticaju sa primanjem dara ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem. Sušić, Čačković, Tursunović, Fejzić i Uljić za krivično djelo udruživanje radi činjenja krivičnih djela u sticaju sa zloupotrebom položaja i ovlašćenja, a Hasić za primanje dara ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem.
Optužnica sadrži četiri tačke, podijeljene po fazama kojim su se odvijale radnje izvršenja, sa različitim ulogama koje su u određenom periodu imali optuženi. Postoji sumnja da su optuženi od septembra 2019. do februara 2021. godine bili svjesni i pristali da budu dio grupe koju je, na nagovor i podstrekavanje Mujkića, organizovao Bijedić, kao uticajna osoba koja je putem svog kadra imala odlučujući uticaj u upravljačkoj strukturi Rudnika.
Sve je rađeno, kako se ističe, s ciljem da firmi „Majning end driling“ i Mujkićima pribave korist na način da ova firma ima povlašćen položaj i bezrezervni preferencijalni tretman, kao ponuđač na tenderu za dodjelu ugovora za izvođenje radova na istražno-eksploatacionim bušotinama na ležištu kamene soli Tetima Rudnika soli Tuzla. Pri tome su bili svjesni i znali da ovo privredno društvo u privatnom vlasništvu ne ispunjava uslove tendera u vezi sa posjedovanjem neophodnih tehničkih i materijalnih uslova i opreme, te potreban broj stručnog i kvalifikovanog kadra na poslovima bušenja i opremanja bušotina.
Bilo im je poznato i da firma nema ni prethodne kvalifikacije za izvođenje ovakvih poslova /firma osnovana u julu 2018. godine i u ovom periodu imala jedno zaposleno lice/, te da su radi neispunjavanja uslova trebali biti isključeni iz dalje procedure prilikom sprovođenja tendera. Ta grupa je u tovom periodu, uz različite uloge i učešće optuženih, djelovala po Bijedićevom planu, te je više puta poništavan i ponavljan tender, iako su bili svjesni i znali da je firma „Majning end driling“, uz to što nije ispunjavala uslove za prijavu na tender, bila za više od dva miliona KM skuplja u odnosu na drugu firmu iz Bugarske koja je bila kredibilan ponuđač i ispunjavala sve uslove iz tendera. Komisija Rudnika je, međutim, kako navodi Tužilaštvo, pronalazila tehničke nedostatke ovoj firmi, kako bi ostvarili svoj plan za „Majning end driling“.
Nakon više poništenih tendera i pogodovanja za tenderske uslove za ovu firmu koje i dalje nisu ispunjavali, uz različite uloge koje su imali članovi grupe i bivši ministar privrede u Vladi Tuzlanskog kantona, i po ranijim uputstvima da drugačije ne mogu biti izabrani kao najpovoljniji ponuđač ukoliko ne smanje cijenu, firma „Majning end driling“ je krajem decembra 2020. godine dostavila ponudu u iznosu od 4,6 miliona KM bez poreza na dodatu vrijednost 5,4 miliona KM sa porezom za izvođenje ovih radova na sedam bušotina.
Tako joj je, kako se navodi, u januaru 2021. godine dodijeljen ugovor, koji je i potpisan u februaru 2021. godine. U ugovoru je, međutim, definisana dodatna odredba da se umjesto dotadašnjih i uobičajenih pet odsto, nepredviđeni i naknadni radovi mogu uvećati i za 20 odsto vrijednosti ugovora, što je još oko milion KM na vrijednost ugovora, bez obaveze daljnje procedure javnih nabavki, a što bi anuliralo razliku u umanjenoj tenderskoj ponudi, navelo je Tužilaštvo.
Ta firma je, nakon sklapanja ugovora, počela sa upošljavanjem potrebnog broja ljudi i počinje sa nabavkom potrebne opreme za izvođenje tih radova. O činjenicama neispunjavanja uslova firme „Majning end driling“ u periodu sprovođenja tendera i potpisivanja ugovora, podsjetili su, izjasnio se i glavni federalni rudarski inspektor, koji je potvrdio da ova firma nema potrebnu opremu i zaposlene i nije osposobljena za ove radove, a što je potvrdila i Poreska uprava Federacije BiH u svom inspekcijskom nadzoru.
Istraga u ovom predmetu je otvorena u februaru 2021. godine, čemu su prethodile posebne istražne radnje nadzora telekomunikacija i praćenja i tehničkog snimanja osoba i predmeta, nakon čega je podignuta i potvrđena optužnica. U optužnici je nadležnom sudu predloženo da se sasluša tridesetak svjedoka i šest vještaka i stručnih lica, te da se izvrši uvid u više od 1.000 materijalnih dokaza pribavljenih tokom istrage.